Orkan Maria, ki se je v manj kot 24 urah okrepil v orkan najvišje, 5. kategorije, je v ponedeljek zvečer po lokalnem času z vso silo zadel karibski otok Dominika in ga z vetrovi okoli 260 kilometrov na uro povsem opustošil.
Oko orkana je otok na vzhodu Karibskega morja doseglo ob 21.15 po lokalnem času oziroma ob 3.15 po srednjeevropskem času.
S sunki vetra do 260 kilometrov na uro proti Portoriku
Orkan je vmes sicer oslabel na 4. stopnjo, a se je ponovno okrepil na 5., sunki vetra pa že dosegajo 260 kilometrov na uro. Okoli 9. ure dopoldne po srednjeevropskem času je prešel jug francoskega otoka Gvadelup, kjer so zaradi pričakovanih poplav prebivalcem nižjih obalnih predelov odredili evakuacijo, poroča BBC.
Zaprte so tudi vse šole. Oblasti prebivalce sicer svarijo, naj, kljub temu, da jih je orkan najverjetneje prešel, ne zapuščajo zaklonišč. Na otoku je prav tako prekinjena oskrba z električno energijo, ceste pa se zaradi poplav spreminjajo v reke.

Orkan je po podatkih ameriški nacionalnega centra za orkane (NHC) trenutno 325 kilometrov jugovzhodno od otoka Sveti Krištof in Nevis, ki naj bi ga dosegel še danes. Pozneje – najverjetneje v sredo – pa bi lahko dosegel tudi Britanske in Ameriške Deviške otoke, ogrožen je tudi Portoriko.
Portoriški guverner Ricardo Rossello ob tem svari prebivalce, naj si poiščejo zatočišče. Predvidevajo namreč, da bo poleg orkanskega vetra Maria prinesla tudi močno deževje, ki bo najverjetneje povzročalo poplave. "Pripraviti se moramo na izjemno nevaren orkan," je dejal Rossello in apeliral na Portoričane, da poskrbijo za svojo varnost. Portoriške oblasti hkrati pospešeno pripravljajo zaklonišča.
Na družbenem omrežju Twitter je medtem zaokrožil tudi posnetek, kako Portoričani znova drvijo v trgovine in si pripravljajo zaloge za nov orkan.
V zaklonišča so se zatekli tudi prebivalci Svetega Krištofa in Nevisa. Kot je dejal tamkajšnji zunanji minister Mark Brantley, je med otočani čutiti predvsem strah. "Predstavljajte si otroke, starejše, bolne ... To je zelo travmatična izklušnja za vse nas," je dejal.
Z Dominike medtem poročajo o veliki škodi, zaprta so tudi vsa tamkajšnja pristanišča in letališča. Dominika je sicer nekdanja britanska kolonija z 72.000 prebivalci, na približno polovici poti med otokoma Martinik in Gvadelup.
Tako se na orkan pripravljajo na otoku Gvadelup:
Med drugim je streho odneslo tudi predsedniku vlade na otoku Rooseveltu Skerritu, ki so ga morali tudi reševati iz hiše.
"Ne vemo, kaj se dogaja zunaj. Ne upamo si niti pogledati ven. Vse, kar slišimo, je tuleči zvok. Zvok besa vetra. In molimo, da se konča," je Skerrit zapisal na Facebooku med tem, ko je orkan divjal po otoku. "Moja streha je šla. Sem povsem prepuščen milosti orkana. Hišo poplavlja."
Zatem je sporočil, da so ga rešili. "Izgubili smo vse premoženje," je dejal in dodal, da pa se boji, da je orkan za seboj pustil tudi žrtve. "Vso energijo bomo zdaj usmerili v reševanje ujetih in zagotavljanje zdravniške oskrbe poškodovanim."

Podobno je razmere na Dominiki opisal tudi BBC-jev novinar Curtis Matthew, ki je bil v času, ko je orkan zadel otok, v glavnem mestu Roseau: "Razmere se zelo hitro slabšajo. Slišati je grozen hrup; ne vemo, kakšne bodo posledice, a za zdaj je videti slabo."
Orkanski veter je pred tem pustošil tudi po otokih St. Lucija, Barbados in Martinik, kjer so oblasti prav tako izdale opozorilo o najvišji stopnji nevarnosti, je še sporočil NHC.
Orkan pred seboj žene tudi desetmetrske valove. Dosegel je tudi francoska otoka Guadeloupe in Martinique. S prvega za zdaj ni podatkov, saj so komunikacijske zveze pretrgane, na drugem pa ni povzročil večje škode. V pripravljenosti so na otokih Sveti Krištof in Nevis, Montserrat, Culebra in Vieques. Do srede bi Maria lahko dosegla tudi Deviške otoke in Portoriko.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.