Na severozahodnem območju Floride so potrdili štiri smrtne žrtve, v Georgii pa je umrla 11-letna deklica. V Severni Karolini je umrl moški, ko je na njegov avto padlo drevo, je na Twitterju potrdil guverner Severne Karoline Roy Cooper. V Virginiji so potrdili pet smrtnih žrtev.
Michael praktično 'izbrisal' Mexico Beach
Orkan s hitrostjo vetra do 250 kilometrov na uro je najhujše razdejanje povzročil na severozahodni obali Floride, kjer je zravnal z zemljo številne hiše, ruval drevesa in podiral električne daljnovode. Orkan je praktično "izbrisal" mesto Mexico Beach in za seboj pustil "nepredstavljivo opustošenje", pravijo prebivalci kraja.
Na tisoče vojakov in reševalcev v tem delu Floride sodeluje pri reševanju ljudi, čiščenju ulic, ki so polne razbitin in dreves. Ponovno skušajo tudi vzpostaviti oskrbo z električno energijo, brez katere je ostalo 1,3 milijona odjemalcev v šestih zveznih državah.
Oblasti so izdale ukaz za evakuacijo 370.000 ljudi, vendar ga številni niso upoštevali, zato se bojijo, da bo število žrtev naraslo. Ekipe obalne straže so na Floridi rešile 40 ljudi in priskočile na pomoč 232 osebam, poroča televizijska mreža CNN.
Orkan Michael presenetil s hitrim pridobivanjem moči
Orkan Michael je medtem oslabel v tropsko nevihto z vetrovi do 80 kilometrov na uro in se premaknil proti severovzhodu. Prečkal je Georgio in Severno Karolino ter Virginijo. Po napovedih vremenoslovcev naj bi sedaj zapustil kopno in se vrnil nad Atlantik.
V preteklih dneh so vetrovi, ki jih je s seboj prinesel Michael, dosegli 250 km/h, orkan pa se je uvrstil na četrto mesto najmočnejših, ki so kdaj zadeli ZDA. Močnejši od njega so bili le trije orkani pete stopnje, ki so ZDA opustošili leta 1935, 1969 in 1992.
Je pa Michael presenetil s hitrim pridobivanjem moči. Če je bil po mnenju meteorologov še v nedeljo "slabo organiziran sistem dežnih oblakov", se je do torka okrepil v orkan četrte stopnje. Takšno moč mu je uspelo nabrati kljub temu, da je prišel relativno pozno v orkanski sezoni, ki traja od 1. junija do 30. novembra, običajno pa najmočnejši orkani nastanejo avgusta in septembra.
Michael je sicer dvanajsti poimenovan orkan na Atlantiku to sezono, NOAA jih na "običajno sezono" pričakuje trinajst. Kot napovedujejo, nevihtnega vremena na območju še nikakor ni konec.
Strokovnjaki medtem pravijo, da je še prezgodaj, da bi že ocenili škodo zaradi pustošenja Michaela, a AccuWeather ocenjuje, da bi se lahko približal "top pet najbolj uničujočim". Menijo, da bo povzročena škoda presegla 30 milijard dolarjev (okrog 26 milijard evrov).
'Ne vračajte se domov'
Oblasti najbolj prizadetega območja okoli mesta Mexico Beach so pozvale prebivalce, ki so se pred orkanom umaknili na varno, naj se na območje še ne vračajo, saj bodo sredi opustošenja le v napoto, poroča CNN.
Bojijo se, da bodo med ruševinami mesta našli še kakšno žrtev. Domačini, ki so opustošenje na "točki nič" že videli, pa so v šoku. "Začelo se je tako, da so po ulicah plavali avtomobili, potem je bilo v zraku vse polno predmetov," je dogajanje opisal Scott Boutwell. Kot pravi, pa se je nato začelo "apokaliptično razdejanje". "Mimo mojega doma so plavale hiše."
Boutwell se je pred orkanom umaknil na varno. Ko se je vrnil domov, je v hiši našel pohištvo, ki ni njegovo, hiši so manjkale stene. Vse, kar je našel svojega, je bil poslovni kovček. In potem ga je, kot pravi, zadela realnost: "Življenje, kot smo ga poznali, se je končalo. Vse trgovine, restavracije ... vse je izginilo."
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.