Airbusov velikan, ki tehta 380 ton in sprejme več kot 800 potnikov, je poletel z letališča v francoskem mestu Toulouse, čas poleta pa je trajal nekaj manj kot štiri ure. Večino poskusov so opravili nad Atlantskim oceanom.
Letalo, ki so ga razvijali več kot 10 let, je ob pristanku poželo bučen aplavz na tisoče ljudi, ki so se zbrali, da bi bili navzoči ob "zgodovinskem poletu".
Preverjanje "preprostih stvari"
Kot je pojasnil vodja poskusnih pilotov Claude Lelaie, so pri prvem letu preverjali le preprostejše stvari. "Preverjali smo na primer podvozje, pospeške in kolesje," je dejal Lelaie. Ob tem je nekoliko umiril strasti, ki so se ob poletu največjega letala na svetu porajale pri letalskih navdušencih: "Z A380 prikazujemo preskok s 400 na 600 ton. To je manjšega pomena, kot je bil Boeingov preskok s 150 ton na več kot dvojno težo pri 747." Drugi pilot Jacques Rosay pa je po pristanku dejal, da jih je prevzelo, kako enostavno je upravljati z letalom, in da ne dvomi, da se bo vsak airbusov pilot v A380 počutil "kot doma".
Dvonadstropno letalo so pri poletu spremljali pilot, kopilot in štirje inženirji. Na tleh je let prek satelita spremljalo 30 inženirjev, ki so preverjali posredovane podatke o letu. Po besedah programskega vodje Charlesa Championa so preverjali predvsem obremenitev teže na lupino letala.
Izdelavo največjega potniškega letala na svetu so s približno 3 milijardami evrov podprle številne evropske vlade. Kupci, doslej so prodali 149 letal, pa morajo zanje odšteti približno 220 milijonov evrov. A380 bodo sicer izdelovali v petih različicah: razkošnejše bodo pravi leteči hoteli s trgovinami, bari, igralnicami, telovadnicami in lepotilnimi saloni. Sicer pa se boste lahko z največjim letalom na svetu, ki bo brez prestanka preletelo več kot 14 tisoč kilometrov, v nebo prvič dvignili šele v drugi polovici prihodnjega leta.