Na fotografiranju pred začetkom pogovorov je Donald Trump Viktorju Orbanu dejal, da ga spoštujejo po vsej Evropi, čeprav je – tako kot on – malce kontroverzen. "Ampak to je v redu. Naredil si dobro delo in zavaroval si svojo državo," mu je dejal Trump.
Na vprašanje, ali ga skrbi nazadovanje demokracije na Madžarskem, je Trump odgovoril, da ljudje madžarskega premierja zelo spoštujejo, veliko jih pravi, da je naredil to, kar je treba, glede priseljevanja.
Odnosi med Washingtonom in Budimpešto so se zaradi podobnih ideoloških prepričanj Trumpa in Orbana v zadnjem času precej otoplili. Orban je bil namreč v času administracije Baracka Obame pogosto tarča kritik zaradi napadov na svobodo medijev, pravosodje in civilno družbo.
Ameriški predsednik je ob sprejemu Orbana v Beli hiši v krajšem pogovoru z novinarji sicer branil zaostrovanje trgovinske vojne s Kitajsko in zatrdil, da ZDA z višjimi carinami služijo milijarde dolarjev, od česar bodo nekaj dali kmetom. Napovedal je, da se bo junija na vrhu G20 na Japonskem srečal s Kitajskim kolegom Ši Džinpingom in tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Iz Kremlja so sicer nemudoma sporočili, da za zdaj z ameriške strani ni bilo nobene pobude za srečanje.
Na vprašanje o zaostrovanju odnosov z Iranom pa je zagrozil Teheranu, naj ne poskuša storiti ničesar. "Če Iran stori karkoli, bo zelo trpel. Ne bo jim niti najmanj všeč to, kar bomo storili," je dejal.
Gre za nagrado ali zgolj 'korenček'?
Današnji obisk pa je dvignil v ameriških medijih veliko prahu in bil s strani poznavalcev označen tudi kot "huda napaka" predsednika Trumpa, ki signalizira agendo, katera ogroža čezatlantsko varnost.
Kot je poročal New York Times, se je nekdanji predsednik George W. Bush uspel izogniti srečanju, Obama pa je Orbana "zavrnil", tokrat pa bo Trump madžarskemu skrajno desničarskemu premieru omogočil "njegovo prvo zasebno občinstvo s predsednikom v Beli hiši, odkar se je leta 1998 srečal s takratnim predsednikom Billom Clintonom".
Orban je bil takrat mlajši "desnosredinski politik", ki je Clitonu izrekel pohvalo, ker je Madžarski pomagal, da se je z vstopom v zvezo Nato uspela izviti iz kremljev Rusije. Danes je starosta desničarskih nacionalistov na več celinah, ki mu je uspelo oslabiti demokratične institucije, poleg tega si prizadeva doseči etnično homogenost v državi ter približati svoj narod Rusiji in Kitajski, še pišejo pri znanem časniku.
Trumpovi kritiki izrečeno dobrodošlico Orbanu vidijo med drugim kot simbol predsednikove naklonjenosti močnim voditeljem, ki si prizadevajo spodkopavati mednarodni liberalni red. "Ta obisk je nekaj običajnega v smislu interesa Trumpove administracije, da se povezuje z avtokrati in potencialnimi avtokrati," je dogodek komentiral Robert G. Berschinski, nekdanji uradnik na zunanjem ministrstvu v času Obamovega predsednikovanja. Razpisal se je tudi za Washington Post, v zapisu pa poudaril, da je obisk madžarskega premiera "huda napaka" – ne samo zato, ker bo obravnavan kot "potrditev vodji, ki je uspešno demontirala demokracijo, ampak tudi zato, ker bo signalizirala potrditev agende, ki v osnovi ogroža čezatlantsko varnost".
Ameriški politični analitiki in diplomati pa med drugim poudarjajo, da srečanje Orbana in Trumpa zahteva tudi bolj kompleksen razmislek, ki presega zgolj njuno izmenjevanje podobnih političnih pogledov. Pomemben poudarek pri tem je, da je sestanek v "ovalni pisarni" ena najvišjih časti, ki jo lahko ameriški predsednik izkaže svojemu "zavezniku", prav temu pa se počasi približuje tudi Orban.
Srečanju novo dimenzijo razumevanja širšega ozadja daje še en zanimiv podatek: dan po obisku Orbana pri Trumpu se bodo uradniki State Departmenta v Washingtonu srečali še z nekaterimi desnosredinskimi madžarskimi opozicijskimi politiki, ki so premagali Orbanovo stranko Fidesz na nedavnih volitvah. "To je bilo za Orbana veliko težje, kot si ljudje mislijo," je za New York Times povedal Andras Simonyi, nekdanji madžarski veleposlanik v ZDA, ki trenutno v Washingtonu opravlja akademsko delo. "Ta ideja, da je med Trumpom in Orbanom ta neka enotnost, je nesmisel – Orban si tega obiska želi že več kot dve leti in pol. Zaradi tega je v zadregi," je dodal Simonyi.
Namesto "nagrada ali potrditev" se lahko srečanje uokviri kot "korenček" – poskus prepričanja Orbana za nakup ameriškega orožja in v to, da bo namesto ruski dajal več prednosti ameriški zunanji politiki. Čeprav je Trump v preteklosti o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu govoril v toplem tonu, pa so njegovi svetovalci, med njimi tudi državni sekretar Mike Pompeo, izrazili zaskrbljenost zaradi vpliva Rusije in Kitajske na Madžarsko in druge srednjeevropske države.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.