Madžarski premier Viktor Orban je dejal, da bo Madžarska podprla Poljsko v njenem sporu z EU. "Inkvizicijska ofenziva EU na Poljsko ne bo uspela, ker bo Madžarska uporabila vsaj pravna sredstva, da pokaže solidarnost z Varšavo," je dejal Orban.
"Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je veliki inkvizitor, čigar cilj je obsodba Poljske," je na srečanju s konservativnimi politiki v Romuniji dejal Orban.
Evropska komisija je v sredo Varšavo posvarila, da je zelo blizu sprožitev 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru sistemskih groženj pravni državi predvideva začasen odvzem glasovalnih pravic kršiteljici. Načrtovana poljska pravosodna reforma namreč "bistveno povečuje sistemsko grožnjo pravni državi", je izpostavil Timmermans.
Poljski senat je minulo noč sprejel že tretji zakon v okviru reforme pravosodja, ki se nanaša na reformo vrhovnega sodišča. Reforma po trditvah poljske opozicije ogroža delitev oblasti v državi in vzpostavlja nadzor izvršilne oblasti nad pravosodno. Razprava v senatu je trajala 15 ur, na koncu pa je za reformo glasovalo 55 senatorjev, 23 jih je bilo proti, dva sta se vzdržala.
Pred sprejetjem pravosodne reforme so danes Varšavo posvarile tudi ZDA.
Zakone o pravosodju, ki sta jih sprejela oba domova poljskega parlamenta, mora potrditi še predsednik Andrzej Duda, ki prihaja iz vladajoče stranke Zakon in pravičnost Jaroslawa Kaczynskega.
Po sprejetju zakona protesti
Po sprejetju zakona so pred poljskim parlamentom izbruhnili protesti.
Protestniki so opozarjali, da zakon krepi nadzor nad vrhovnim sodiščem, ter vzklikali Sramota! in Izdajalci!.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.