
Predstavniki bližnjevzhodne četverice so se danes sestali za zaprtimi vrati ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku in izrazili veliko zaskrbljenost nad zastojem bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Predstavniki ZN, EU, ZDA in Rusije so v skupni izjavi po koncu srečanja zapisali, da bi se morali obe strani bolj potruditi za takojšnje odzivanje na bojazni druge strani. Četverica je zato "zahtevala od Palestincev, da sprejme takojšnje in odločne ukrepe proti posameznikom in skupinam, ki izvajajo napade", Izrael pa mora prekiniti proces kolonizacije, kot to predvideva časovni načrt za mir na Bližnjem vzhodu.
Omenjeno izjavo je novinarjem prebral generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je ob tem opozoril pred posledicami "nevarnega mirovanja" mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu. Izrazil je bojazen, da "majhni koraki sedaj več ne pomagajo", in pozval mednarodno skupnost, naj si bolj prizadeva za uresničevanje mirovnega načrta.
Ob obletnici intifade poostrili varnostne ukrepe
Okoli 200 pristašev skrajnega palestinskega gibanja Hamas se je zbralo na shodu, ki ga je v begunskem taborišču Nusejrat na območju Gaze ob tretji obletnici druge palestinske vstaje, imenovane intifada, organiziralo to skrajno gibanje. Izrael je zaradi morebitnih palestinskih napadov poostril varnostne ukrepe.
Udeleženci shoda so bili maskirani, nosili so puške in zažgali krsto, prekrito z izraelsko in ameriško zastavo. Več govornikov je zbrane pozvalo k nadaljevanju intifade.
Intifada se je začela 29. septembra 2000 z nasilnimi spopadi na Tempeljskem griču, ki je sveti kraj tako za jude kot za muslimane.
Izraelska policija je okrepila tudi varnostne ukrepe po vsej državi z več tisoč dodatnimi policisti, vojaki in prostovoljci, ki varujejo nakupovalna središča, tržnice, parke, počitniške kraje ter poslopje parlamenta. Policija je na vhodih v mesta postavila tudi cestne zapore, mejna policija je okrepila patrulje na meji z Zahodnim bregom, vojska pa je hermetično zaprla vse vhode v Izrael za palestinske delavce.
Izraelci pesimistični glede prihodnosti
Javnomnenjska raziskava, ki jo je objavil časnik Jediot, pa kaže, da Izraelci ob tretji obletnici intifade pričakujejo nadaljevanje ali celo okrepitev nasilja v državi. 67 odstotkov vprašanih je ocenilo, da se bo intifada nadaljevala, med njimi pa jih je 24 odstotkov mnenja, da se bo še okrepila. Četrtina vprašanih pa je menila, da bo intifada oslabela. Kar 73 odstotkov Izraelcev je tudi menilo, da država mladim ne zagotavlja zanesljive prihodnosti, da so razmere brezupne, pa je menilo kar 43 odstotkov vprašanih. Kljub tej temačni sliki je še vedno večina Izraelcev zadovoljnih z vodenjem premiera Šarona, in sicer 56 odstotkov, z njegovim ravnanjem pa je nezadovoljnih 44 odstotkov vprašanih.