Od Evrope do Jemna, preko Mjanmarja in Združenih držav Amerike – avtoritarni in populistični voditelji se soočajo z vedno večjo opozicijo.
Kljub vedno večji zaskrbljenosti in pesimizmu glede zlorab človekovih pravic in napadov na demokracijo, tako na skrajno levi kot skrajno desni strani političnega polja, smo bili v zadnjem letu priča tudi naraščujočemu in okrepljenemu trendu, da se tem zlorabam in napadom na demokracijo zoperstavi.
Nevladna organizacija Human Rights Watch v poročilu na 674. straneh navaja okrepitev opozicije v Evropi in Združenih državah Amerike, še posebej omenja nasprotovanju mnogokrat sovražni retoriki ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki se je še posebej izrazito pokazala v času pred novembrskimi kongresnimi volitvami.
'Enaki populisti, ki sejejo sovraštvo in nestrpnost, spodbujajo upor, ki dobiva bitke'
Izvršni direktor organizacije Kenneth Roth pravi, da so bili glavni trendi v letu 2018 ne avtoritarne težnje po svetu, temveč odpor proti njim. Roth navaja prizadevanja, da se upre napadom na demokracijo v Evropi, "prepreči prelivanje krvi v Siriji in odgovorne za etnično čiščenje v Mjanmarju pripelje pred roko pravice".
"Enaki populisti, ki sejejo sovraštvo in nestrpnost, spodbujajo upor, ki dobiva bitke. Zmaga ni zagotovljena, a uspehi v lanskem letu kažejo, da zlorabe s strani avtoritarnih oblasti spodbujajo protinapad zagovornikov človekovih pravic," dodaja.
Samo v Evropi se odpor proti zlorabam človekovih pravic in napadom na demokracijo izraža v množičnih protestih, ki so v zadnjih mesecih zajeli številna evropska mesta. Demonstranti že več tednov protestirajo v Budimpešti proti t.i. suženjskemu zakonu, ki število nadur povečuje na 400 ur letno, rok za njihovo izplačilo pa podaljšuje na tri leta. A ne le delovna zakonodaja, Madžari množično protestirajo tudi zaradi vse večje korupcije in vse manjše akademske svobode v Orbanovi Madžarski.

Na Poljskem je več 10.000 ljudi protestiralo proti poskusom vladajoče stranke Zakon in pravičnost, da bi spodkopala neodvisnost sodišč. Sporna je bila predvsem prisilna upokojitev vrhovnih sodnikov, ki so jo po odločitvi Sodišča EU poljske oblasti odpravile.
Avtokratski voditelji nadaljujejo s svojimi prizadevanji za spodkopavanje demokracije
A poročilo vseeno navaja tudi, da trend kljub vse večji opoziciji ni samo pozitiven. Avtokratski voditelji po vsem svetu nadaljujejo s svojimi prizadevanji za spodkopavanje demokracije, predvsem preko demonizacije manjšin ter si s tem zgrajujejo podporo javnosti.
"Neuspeh pri zaščiti človekovih pravic je 'brutalnim voditeljem' omogočil, da so obstali kljub množičnim zločinom, kot so napadi na civiliste v Siriji ali savdsko bombardiranje območij v Jemnu, kjer živijo civilisti," so še zapisali.
Na Kitajskem se je represija okrepila
HRG opozarja na stanje na Kitajskem, kjer se je represija okrepila, tako z aretacijami novinarjev, pregonom aktivistov in okrepitvijo ideološkega nadzora nad univerzami, s čimer je razširila napade na svobodo izražanja. Predvsem pa poročilo osvetljuje pregon približno enega milijona Ujgurov in drugim muslimanskih manjšin. Represija je na Kitajskem "dosegla najhujšo stopnjo od pokola demonstrantov leta 1989 na Trgu nebeškega miru".

Prav tako poročilo izraža resno zaskrbljenost glede politične, ekonomske in humanitarne krize v Venezueli, kjer je v začetku meseca predsednik Maduro prevzel nov mandat, ki ga je opozicija ter večina svetovne javnosti razglasila za nelegitimnega. Nadaljuje se tudi krvavi 'boj proti drogam' na Filipinih in izvensodni poboji. Že leta trajajoči državljanski vojni v Siriji in Jemnu pa sta zahtevata ogromen človeški davek.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.