22-letna Naomi Musenga iz Strasbourga je zaradi hudih bolečin v trebuhu poklicala eno od podjetij, ki nudi nujno medicinsko pomoč. "Umrla bom," je dejala operaterki v klicnem centru. Ta pa ji je na to, prepričana, da gre za pretiravanje, odvrnila: "Zagotovo boš nekega dne umrla, tako kot bomo vsi."
V triminutnem klicu je bolnica s slabotnim glasom prosila za pomoč, pri tem pa ni vedela, kako bi opisala bolečino, ki jo je občutila. Operaterka je zato postala zelo nestrpna. "Če mi ne boste povedali, kaj se dogaja, bom odložila slušalko," ji je zabičala.
Na koncu je operaterka namesto reševalnega vozila na naslov poslala zdravnika, saj je bila prepričana, da stanje ni resno. 22-letnica je na pomoč čakala kar pet ur, ko je zdravnik prispel, pa so jo končno odpeljali v bolnišnico. Tam je doživela kap in so jo odpeljali v enoto za intenzivno nego, kmalu za tem je umrla zaradi odpovedi več organov.
Dogodek se je zgodil decembra, vendar pa je širša javnost v Franciji zanj izvedela šele, ko je lokalni medij objavil posnetek klica v sili.
Ženska, ki je sprejela klic, je za French TV pojasnila, da je bila pod pritiskom in da so bile reševalne službe prezasedene. Ko so jo vprašali, če svoje besede obžaluje, je priznala, da so bile neprimerne. V svoj zagovor pa je pojasnila, da so operaterji v klicnih centrih preobremenjeni. "Ves čas smo pod pritiskom ... Včasih sem dve ali tri ure nepreknjeno na telefonu, nimam časa niti, da vstanem, toliko je klicev. Odložim in znova dvignem slušalko," je dejala. Poleg tega pa se pogosto soočajo tudi z neprijaznimi ljudmi, odkar je v javnost prišla novica o smrti 22-letnice, pa operaterjem klicatelji tudi grozijo. Njen odvetnik je dejal, da operaterka v povprečju opravi 2000 klicev na dan. Zato, kot pravi, ga ne preseneča, da je prva reakcija zaposlenega na prijavo, da nekoga boli trebuh: "Obiščite svojega osebnega zdravnika."
Družina za smrt 22-letnice ne krivi operaterke, saj pravijo, da jim je jasno, v kako slabih razmerah delajo v klicnih centrih.
Operaterka je v klicnem centru nujne medicinske pomoči zaposlena že štiri leta, pred tem pa je bila 20 let zaposlena na urgentni službi. Po dogodku so jo suspendirali, pristojni pa so sprožili preiskavo, poroča Le Parisien.
V Franciji se je v zadnjih 30 letih namnožilo število podjetij, ki ponujajo nujno medicinsko pomoč. Temu primerno pa je naraslo tudi število klicev, ki jih sprejmejo v njihovih klicnih centrih. Francoska vlada zato zdaj po tragediji v Strasbourgu pospešeno išče rešitve, da bi uvedli enotno številko za nujne klice. Trenutno ima namreč Francija ločene številke za policijo, nujno medicinsko pomoč in gasilce, poleg tega pa še enotno evropsko številko 112.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.