Pripadniki opazovalne misije Združenih narodov so sporočili, da je sirska vojska v vasi Tremseh napadala upornike in aktiviste, pri tem pa uporabljala topništvo in minomete. Opazovalci so namreč včeraj obiskali vas, v kateri je bilo v četrtek ubitih najmanj 200 ljudi, uporniki pa so trdili, da je šlo za masaker nad civilisti.
Poročilo opazovalcev se tako nekoliko razlikuje od izjav upornikov in se nekoliko bolj približuje poročanju vlade, ki trdi, da se je vojska v vasi borila proti "teroristom" in upornikom.
Opazovalci so tako zagotovo potrdili, da so vladne sile v mestu izvedle veliko operacijo, v katero so vključile tudi težko orožje. Uporaba takšnega orožja pa je v nasprotju z obljubo, ki so jo sirske oblasti dale posebnemu odposlancu ZN in Arabske lige za Sirijo Kofiju Ananu. "Uporabljena je bila široka paleta orožja, vključno s topništvom, minometi in manjšim orožjem. Kot se zdi, je bil napad uperjen proti natančno določenim skupinam in domovom, predvsem aktivistom in dezerterjem," je povedala predstavnica ZN Sausan Ghosheh.
V vasi, ki je od mesta Hama oddaljena okoli 25 kilometrov, so opazovalci videli poškodovane domove, požgano šolo. Povedali so, da je število žrtev za zdaj težko oceniti, napovedali pa so, da se bodo v vas vrnili tudi danes.
Sirska vlada zanika poročila o težkem orožju
Danes pa se je na obtožbe, da je bilo v spopadih uporabljeno težko orožje in helikopterji, odzvala sirska vlada, ki je to zanikala. Predstavnik zunanjega ministrstva je povedal, da so varnostne sile v vasi ubile 37 oboroženih upornikov in dva civilista. "Vladne sile niso uporabile letal, helikopterjev, tankov in topništva. Najmočnejše orožje, ki so ga uporabile, so bili raketometi. Včeraj smo prejeli pismo g. Kofija Anana, naslovljeno na zunanjega ministra Valida al Mualema. Najmanj, kar lahko rečemo glede pisma o Tremsehu, je, da nima podlage v dejstvih. Kolikor je mogoče diplomatsko lahko rečemo, da je bilo pismo preuranjeno," je povedal v odzivu predstavnik ministrstva.
Jutri pa naj bi se v Moskvi na pogovorih o dogodkih v Siriji z Ananom sešel tudi ruski predsednik Vladimir Putin. Sprva je bilo sicer predvideno, da se bo Anan sešel le z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom.
Obsodbe mednarodne skupnosti
Petkova poročila o četrtkovem pokolu v Tremsehu so naletela na številne obtožbe s strani mednarodne skupnosti. Sirska vlada trdi, da je izvedla široko akcijo, potem ko naj bi jo lokalno prebivalstvo obvestilo, da se v vasi skriva veliko število upornikov. Sirska vojska je sporočila, da je uničila veliko število uporniških skrivališč, hkrati pa tudi ubila veliko "teroristov". Zasegla naj bi tudi večje količine njihovega orožja.
Anan je bil eden izmed tistih, ki se je na poročanja o pokolu odzval z veliko mere jeze. Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun pa je dejal, da ti dogodki mečejo veliko senco na sirskega predsednika Bašarja al Asada in njegovi zavezi k mirovnemu načrtu. Še precej bolj ostra od obeh je bila ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton, ki je dejala, da je sirska vojska namenoma pobijala civiliste.
Nasilje v Siriji se nadaljuje
Sicer pa se nasilje v Siriji nadaljuje. Včeraj naj bi bilo po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice, ki med žrtve šteje tudi oborožene upornike, v spopadih ubitih 28 ljudi, v petek pa 118. Podatke je sicer zelo težko potrditi, saj sirska vlada tujim novinarjem zelo omejuje gibanje. Od začetka protirežimske vstaje marca lani naj bi bilo v Siriji ubitih okoli 16.000 ljudi.
Varnostni svet ZN trenutno razpravlja o prihodnosti opazovalne misije ZN, ki ima trenutno mandat do 20. julija. Zahod želi še okrepiti sankcije proti Siriji, Kitajska in Rusija pa temu nasprotujeta.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.