To je ugotovila študija, imenovana Aphekom, ki jo je financirala Evropska unija. Trajala je tri leta, pod drobnogled pa je vzela 25 mest s skupaj 39 milijoni prebivalcev v dvanajstih članicah EU.

Izmed vseh mest, zajetih v študiji, je imel samo Stockholm nižjo stopnjo drobnih delcev v zraku od priporočene vrednosti 10 mikrogramov na kubični meter, ki jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Najslabše sta se odrezali Bukarešta z 38,2 mikrograma in Barcelona s 33,7 mikrograma drobnih delcev na kubični meter. Na sredini lestvice so Rim z 21,4 mikrograma na kubični meter, Pariz s 16,4 in London s 13,1 mikrograma na kubični meter.
Drobni delci pomenijo resno nevarnost za zdravje ljudi, saj med dihanjem pridejo v pljuča in so lahko vzrok za številne bolezni dihal ter bolezni srca in ožilja. Glavni vir drobnih delcev v zraku so izpuhi vozil, kar pomeni, da je koncentracija delcev običajno zelo visoka v bližini prometnejših cest.
Znanstveniki v študiji ocenjujejo, da je od 15 do 30 odstotkov primerov otroške astme povezanih z bivanjem ob prometnih cestah.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.