Socialistični portugalski premier Jose Socrates je kljub nezadostni udeležbi Portugalcev na nedeljskem referendumu o omilitvi zakonodaje o umetni prekinitvi nosečnosti v nedeljo napovedal, da bodo splav uzakonili. Skoraj 60 odstotkov od 43,6 odstotka udeležencev na referendumu je namreč podprlo vladni predlog o legalizacijo splava za vse ženske do 10. tedna nosečnosti.
"Rezultati referenduma so jasni in dokazujejo, da hočejo Portugalci obrniti novo stran v zgodovini glede vprašanja splava," je poudaril Socrates, ki je volivce že pred referendumom pozval, naj podprejo spremembo zakona, ki je po njegovem potreben, da bi preprečili zatekanje žensk k nezakonitim splavom, ki jih izvajajo v neprimernih in nevarnih razmerah.
"Po mojem prepričanju so rezultati referenduma pokazali, da je Portugalska naredila nov korak pri ustvarjanju bolj odprte, strpne in pravične družbe," je še poudaril portugalski premier in dodal, da je potrebno referendumske rezultate, ki so po njegovem mnenju neizpodbitni, spoštovati.
Portugalska zakonodaja glede splava velja za eno najostrejših v Evropi. Ženske so do splava upravičene le v primeru posilstva, deformiranega zarodka, ali ko je življenje noseče ženske v nevarnosti. Ženskam, ki se odločijo za nezakonit splav, grozi do tri leta zaporne kazni, tistim, ki ga izvajajo, pa do osem let zapora. Skupine za legalizacijo splava ob tem ocenjujejo, da mora vsako leto okoli 10.000 žensk poiskati pomoč v bolnišnicah zaradi posledic zapletov pri nezakonitih splavih.
Javnomnenjske raziskave pred referendumom, ki bi se ga morala udeležiti najmanj polovica Portugalcev, da bi bil rezultat referenduma veljaven, so sicer pokazale, da večina Portugalcev zakon podpira. Rimskokatoliška cerkev, ki ji pripada več kot 90 odstotkov 10,6 milijonskega naroda ima v državi sicer še vedno velik vpliv in splavu ostro nasprotuje, kljub temu pa število ljudi, ki redno obiskujejo cerkev, upada.
Na podobnem referendumu so Portugalci o omilitvi pogojev za splav glasovali že leta 1998. Takrat je za ohranitev obstoječe zakonodaje glasovalo 51 odstotkov volivcev, 49 odstotkov pa jih je bilo proti. Vendar zaradi prenizke volilne udeležbe - glasovanja se je udeležilo le 30 odstotkov volilnih upravičencev - referendum prav tako ni uspel.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.