Izraelski premier Ehud Olmert, ki se mudi na obisku v Italiji, se je med zasebno avdienco sestal s papežem Benediktom XVI., nato pa se je srečal še z italijanskim premierom Romanom Prodijem. Slednji je na novinarski konferenci po srečanju ocenil, da trenutni status quo na Bližnjem vzhodu ni sprejemljiv, ter pozval k čimprejšnjim neposrednim pogovorom med Olmertom in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom.
Srečanje Olmerta in Benedikta XVI
Kot so pojasnili v Vatikanu, kjer se je Olmert sestal tudi z vatikanskim državnim sekretarjem Tarcisiom Bertonejem, sta se papež in izraelski premier pogovarjala o bližnjevzhodnem vprašanju in o katoliški skupnosti v Izraelu. Olmert je Benedikta XVI., s katerim se je sestal prvič, ob tem povabil na obisk v Izrael, papež pa je izrazil željo, da bi sveto deželo nekega dne obiskal "v času miru".
Svoj "prezir in nasprotovanje" konferenci, na kateri so se spraševali, ali se je holokavst res zgodil, je izrazil tudi Prodi, ki je podprl tudi izraelske zahteve po sankcijah proti Iranu zaradi njegovega jedrskega programa. Italija, ki bo januarja zasedla mesto nestalne članice Varnostnega sveta ZN in je doslej v odnosu do Irana zavzemala zmerno stališče, bo pri oblikovanju sankcij igrala aktivno vlogo, je povedal Prodi.
Vprašanje vloge Sirije v Bližnjevzhodnem konfliktu
Na nasprotnih bregovih pa Izrael in Italija ostajata glede vloge Sirije pri reševanju Bližnjevzhodnega vprašanja. Medtem ko italijanska vlada meni, da je sodelovanje te države potrebno, Izrael namreč vztraja, da je Sirija s svojimi dejanji le ovira na poti do miru.
Prodi je v pogovoru z izraelskim premierom zagovarjal tudi izmenjavo zapornikov med Palestinci in Izraelci, Olmerta pa je zaprosil, naj stori kaj za izboljšanje življenjskih razmer na palestinskih ozemljih. Vprašanje dialoga med Izraelom in Palestinci pa naj bi Prodi predstavil tudi na vrhu Evropske unije.
Izrael in Italija se sicer strinjata, da status quo na Bližnjem vzhodu ni sprejemljiv in da je obnovitev mirovnega procesa potrebno pričeti z majhnimi koraki, je povedal Prodi. Obenem pa sta voditelja ocenila, da "čas še ni zrel" za mednarodno konferenco o tem vprašanju, kakršno predlaga pobuda za Bližnji vzhod, ki jo je predstavil španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, podprli pa sta jo tudi Francija in Italija. Vsekakor pa mora Izrael ostati judovska država, je menil Prodi.
Olmert, ki naj bi se sestal še z italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom ter z voditeljem italijanske opozicije Silviom Berlusconijem, se je Italiji zahvalil za pomoč pri reševanju libanonske krize. Brez Italije in Prodija resolucija Varnostnega sveta ZN 1701 ne bi imela enakega uspeha, je menil ter poudaril, da imata Italija in Izrael enak cilj: neodvisnost in svobodo Libanona.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.