Olimpijske igre bodo uradno odprli jutri in bolj kot se olimpijska bakla bliža Riu de Janeiru, ostrejši so protesti.
Zadnji spopad s policijo se je zgodil 20 kilometrov od Ria v Duque de Caizasu. Policisti so zoper množico uporabili solzivec in gumijaste naboje, slednji pa je zadel in poškodoval tudi desetletnico.
Prejšnji teden je nekaj protestnikov nadlegovalo nosilce bakle v Angra dos Reisu, za trenutek so celo ugasnili plamen. Celotno traso bakle sicer strogo varujejo varnostniki. Protestniki vzklikajo tudi slogane proti začasnemu predsedniku Brazilije Michelu Temerju.
Organizacija iger marsikoga, predvsem revnejši sloj prebivalcev, močno moti. Tako so demonstracije v več delih mesta, slovenski novinarjih so jih imeli možnost videti tudi na letališču ob prihodu.
Pošteni prebivalci mesta opozarjajo na nepridiprave. Če hodiš s kamero ali kakšnim drugim vrednim predmetom, imaš malo možnosti, da se izogneš težavam. Čeprav je na vsakem koraku vojska ali policija.
Policija nad protestnike:
Ni več časa za izboljšave
Igre torej trkajo na vrata, razmere na olimpijskem prizorišču pa so še vedno neurejene oz. katastrofalne.
Veliko smo že poročali o športnikih, ki se pritožujejo nad razmerami v olimpijski vasi. Na zunaj deluje vse dokaj idilično, znotraj stavb pa vladajo izredne razmere. V notranjosti je namreč ogromno stvari še nedokončanih, tisto, kar pa so že storili, je opravljeno površno. Pritožbe reprezentanc se zato vrstijo. Od 18. julija je danska delegacija organizatorjem poslala kar 150 pritožb glede težav v njihovih 36 apartmajih v olimpijski vasi. "Zgradbe preprosto niso dokončane oziroma funkcionalne," je za televizijo TV 2 dejal športni direktor danske rokometne zveze Ulrik Wilbek.
Kaj pravijo predstavniki Slovenije?
"Takega stanja ni bilo še v nobeni olimpijski vasi," trdi selektor plavalne reprezentance Miha Potočnik, nad videnim je razočaran tudi trener namiznoteniškega igralca Borut Veren. "Tuš kabine puščajo, WC enostavno ne dela, v sobah so poplave, ker voda pušča iz zgornjih nadstropij. Tudi mobilne telefonske linije so katastrofa," pravi Veren.
Boljše razmere naj bi bile na tekmovališčih, čeprav tudi tam brez težav ne gre. "V olimpijski vasi komarjev praktično ni, kar pa ne velja za dvorano. Tam neprestano letijo okoli nas, res so nadležni," je glavno težavo v namiznoteniški dvorani izpostavil Bojan Tokić. Čeprav pravijo, da se je izboljšala čistoča vode, pa se s tem marsikdo ne strinja, med njima sta tudi slovenski jadralki Veronika Macarol in Tina Mrak.
Okoli olimpijskega parka in medijske vasi pustili oaze za komarje
Neurejena je tudi okolica olimpijskega parka, okoli katerega je veliko kanalov, potokov in zelenja, kar je raj za komarje. Podobno je tudi v okolici medijske vasi, ki je prav tako predmet pogovorov, predvsem novinarjev.
Za kaj računajo 250 dolarjev na noč?
Tudi pri novinarjih je namreč obilo pripomb in res se sliši neverjetno, da so prireditelji za sobo v medijski vasi računali 250 ameriških dolarjev na noč.
Tako draga soba ima zakonsko posteljo široko 140 centimetrov, in kopalnico, v kateri je treba na toplo vodo čakati deset minut, in v kateri ni ogledala, prav tako pa si lahko vesel, če ti pri uporabi prhe, ki nima niti zavese, kaj ne ostane v rokah. Znotraj medijske vasi je sicer bazen z ležalniki, a okolica je zanemarjena, z ene strani je pogled na manjšo favelo, obdano z gradbiščem.
Prijazni, a počasni
Ljudje, ki skrbjo za organizacijo, so sicer prijazni in ustrežljivi, a sila počasni, večina jih ima težave z razumevanjem v angleškem jeziku in težko pomagajo, čeprav so prostovoljci, ki so namenjeni prav pomoči.
Kaj pa varnost?
Varnost v olimpijski vasi je doživela nov udarec. Danski športniki so razkrili, da so jim tatovi pobrali mobilne telefone, oblačila in še nekaj malenkosti, celo rjuhe. Organizatorji so se za nevšečnost že opravičili.
V petek so avstralski delegaciji med požarno vajo nepridipravi izmaknili prenosni računalnik, šefica avstralske delegacije Kitty Chiller pa je zatrdila, da je videla tri gasilce, ki so ukradli avstralske reprezentančne majice. "Ko sem prišla na polovico evakuacije, sem videla tri gasilce, ki so imeli naše majice. Mislila sem, da so komu pomagali in so jim jih dali. Ampak kot kaže, ni šlo za slednje. Ne vemo, koliko majic je izginilo, in da, to je zaskrbljujoče," je povedala Chillerjeva. Po tem incidentu so organizatorji poudarili, da so povečali varnost. A očitno ne dovolj, saj so zdaj tatovi okradli Dance.
Že pred incidentom z Avstralci so tudi Kitajci obelodanili, da so bili žrtve tatov.
Na športnike ne prežijo le tatovi in komarji, temveč tudi ...
Pred olimpijskimi igrami so kot največjo nevarnost izpostavljali komarje, prenašalce virusa zika. Domnevno so zaradi teh svoj nastop odpovedali številni vrhunski golfisti. A komarji znajo biti še najmanjša težava.
Na golfiste namreč ob olimpijskem igrišču prežijo tudi druge živali, ki znajo ugrizniti. Med temi so najbolj "zastrašujoči" kajmani, ob golfskem igrišču v Riu pa je moč videti tudi velike glodavce kapibare, opice, lenivce, sove, občasno tudi udave ...
Vse to bo v naslednjih dveh tednih spremljalo golfiste in golfistke na 72 olimpijskih luknjah. Igralci so sicer vajeni krokodilov s turnirjev na Floridi, a v Riu z znaki opozarjajo gledalce in igralce, naj bodo previdni ob divjih živalih, ki se znajdejo na igrišču. Posebej ob kajmanih.
Mark Johnson, direktor mednarodne agronomije pri združenju PGA in vodja vzdrževalcev olimpijskih zelenic, pa ni prav nič zaskrbljen zaradi kajmanov, živečih v jezerih blizu lukenj številka 2, 3, 5 in devet. Po njegovih floridskih standardih so kajmani relativno plašni in na plan pridejo le ponoči. "Zrastejo največ do 1,5 metra. Hej, na mojem dvorišču imam 3,5-metrske aligatorje," pravi Johnson.
Za varnost bodo skrbeli posebni strokovnjaki za ravnanje z živalmi, če bo katera izmed njih zašla na ali ob igrišče, jo bodo ujeli in preselili v bližnji narodni park.
Olimpijsko igrišče so zgradili v močvirnati laguni Marapendi. Ocenjujejo, da tam živi 263 vrst živali, odkar so zgradili igrišče, pred tem jih je bilo 118. Razširilo se je tudi rastlinstvo, saj niso smeli uporabljati kemičnih snovi za odstranitev plevela ali žuželk.
Sicer pa bolj kot na krokodile vzdrževalci opozarjajo na kapibare, največje glodavce na svetu. Ti kot pes velike živali, težke do 70 kilogramov, bodo grizle travo, posebej urejeno za golf, peščene pasti pa zavzemajo, kot da so njihove. "Ponoči lahko prežvečijo veliko trave. Ob igrišču jih je med 30 in 40, ampak nekako sobivamo," poudarja Johnson.
Živalski raznovrstnosti ob igrišču svoje dodajo tudi različne kače, vključno z udavi, ptice, opice pa živijo na akažujevih drevesih blizu 12. luknje. Tam ter ob 11. in 9. luknji so tudi družine sov.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.