To je po poročanju tedenskega biltena o širitvi Uniting Europe ob predstavitvi načrtov za predsedovanje uniji napovedal danski zunanji minister Per Stig Moeller. Pred oktobrskim vrhunskim zasedanjem v Bruslju bo Evropska komisija objavila redna letna poročila o kandidatkah za članstvo, ki bodo vsebovala oceno o tem, katere države bodo po pričakovanjih pripravljene za pridobitev članstva v letu 2004. "V tem kontekstu se bo vrh v Bruslju odločil o končni skupini držav," je po poročanju omenjenega biltena dejal šef danske diplomacije.
Do oktobrskega vrha v Bruslju si bo Koebenhavn prizadeval na pristopnih pogajanjih s kandidatkami rešiti kar največ odprtih vprašanj, nekaj ključnih političnih vprašanj pa verjetno ne bo rešenih do decembrskega vrha v Koebenhavnu, je potek pogajanj predvidel Per Stig Moeller, hkrati pa opozoril, da je za izpolnitev teh ciljev potreben gladek potek dogajanj tudi na drugih področjih.

"Naša glavna naloga bo skleniti pristopna pogajanja," je prednostni cilj v predstavitvi programa prihodnjega predsedstva EU potrdil tudi danski premier Anders Fogh Rasmussen. Na ta način bi EU sklenila širitveni krog po modelu "od Koebenhavna do Koebenhavna". "V Koebenhavnu je EU leta 1993 postavila kriterije za pridobitev članstva, pristopna pogajanja pa bi se lahko končala leta 2002. Uspešen sklep procesa je v prvi vrsti odvisen od dobre volje vseh vpletenih strani," je sklenil Rasmussen.
Rasmussen: Razdeljeni Ciper ne bo ovira za širitev
Danski premier Rasmussen je po pogovorih s ciprskim predsednikom Glafkosom Kleridesom v Koebenhavnu zatrdil, da razdeljeni Ciper ne bo predstavljal ovire za širitev EU, ki je sicer prednostna naloga danskega predsedovanja uniji.
"Držimo se koledarja širitve. Rešitev ciprskega problema zato ne bo pogoj za izvedbo širitve," je po srečanju s Kleridesom dejal Rasmussen. Kot je pojasnil, "lahko Ciper, četudi razdeljen, načeloma postane član EU," ob tem pa dodal, da bi "bila rešitev ciprskega vprašanja v tem trenutku za vstop otoka v unijo zelo dobrodošla in bi koristila vsem njegovim prebivalcem."
Sicer sta Klerides in Rasmussen ugotovila, da pogajanja o prihodnosti Cipra med grško in turško skupnostjo na otoku, ki so jih pod okriljem Združenih narodov oživili v začetku leta, doslej še niso prinesla rezultatov. Najbolj naj bi se zatikalo pri vprašanju razdelitve pristojnosti v združeni državi, danski premier pa je ob tem izrazil upanje, da bosta strani do začetka julija rešitev vsaj nakazali.