Demokratski voditelji predstavniškega doma in senata so se uskladili o predlogih zakonov obeh domov glede izrednega financiranja vojn v Iraku in Afganistanu, ki vsebujeta vsak svoj predlog datuma umika ameriških bojnih enot iz Iraka. Usklajeni predlog, na katerega bo predsednik George Bush po napovedih uporabil veto, bo neobvezujoče predlagal, da se umik začne 1. oktobra, konča pa 1. aprila 2008.
Predstavniški dom kongresa in senat sta potrdila vsak svoj predlog zakona o izrednem financiranju vojn v Iraku in Afganistanu, ki vsebujeta datuma za umik ameriških bojnih enot. Predstavniški dom je zahteval obvezen umik do septembra 2008, senat pa neobvezen umik do marca 2008. Usklajeni predlog sedaj govori o neobveznem datumu umika z začetkom 1. oktobra in koncem 1. aprila 2008. Usklajeni predlog, ki naj bi bil dokončan do petka, na predsednikovi mizi pa v začetku prihodnjega tedna, bo vreden skupaj 124 milijarde dolarjev, od česar jih bo 90 milijard namenjenih za vojne, ostanek pa za različne druge domače zadeve.
Republikanski kongresniki in senatorji se niso vmešavali v usklajevanja obeh zakonskih predlogov, saj Bush že več tednov govori o vetu, poleg tega pa se jih večina noče izpostavljati zaradi nepriljubljene vojne. Poleg tega pa ankete kažejo, da se je ameriška javnost že dokončno obrnila proti iraški vojni in večinoma podpira umik iz Iraka. Ker se položaj v Iraku vsak dan poslabšuje, čas dela za demokrate, ki pa morajo prepričati svojo bazo, da kaj več ne morejo storiti, ker je predsednik še vedno vrhovni poveljnik in odloča o vprašanjih vojne.
Bush je v ponedeljek skušal ameriško javnost prepričati, da odločitve sprejemajo generali ne pa demokratsko izvoljeno politično vodstvo ZDA. V Ovalni pisarni je pokazal na prisotnega poveljnika vojaških enot v Iraku, generala Davida Petraeusa, ko je napovedal veto, in dejal, da je proti temu, da "politiki v Washingtonu govorijo ljudem v uniformi, kako naj opravljajo svoje delo".
Potem ko naj bi prihodnji teden vložil veto, naj bi sledili predsednikovi nastopi, v katerih bo obtoževal demokrate, da so izdali vojake na terenu, demokrati pa mu bodo vračali z isto mero in zatrjevali, da so mu oni zakon pripravili, vendar ga je z vetom zavrnil in je tako vojake dejansko prikrajšal on. Po uvodnih napadih pa bosta morali obe strani najti kompromis, saj si nihče ne upa prevzeti odgovornosti za predčasen umik iz Iraka, pri čemer sicer "predčasen" za republikance in demokrate pomeni nekaj povsem drugega.
Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid iz Nevade pa je imel v ponedeljek oster govor, v katerem je Bushevo administracijo obtožil nesposobnosti. Obljubil je, da si kongres ne bo več zatiskal oči pred tem in menil, da Bush živi v zanikanju realnosti. Podpredsednika Dicka Cheneyja je označil za "napadalnega psa brez verodostojnosti", Busha pa primerjal z demokratskim predsednikom Lyndonom Johnsonom, ki je poglabljal vojno v Vietnamu. Tiskovna predstavnica Bele hiše Dana Perino mu je odgovorila, da je Reid tisti, ki zanemarja realnost, ter da demokrati v resnici predlagajo datum predaje in obsojajo na smrt na milijone Iračanov.
Napad na vojaško bazo
V ponedeljek se je na severu Bagdada zgodil nov samomorilski napad. Avtomobil bomba je eksplodiral v vojaški bazi, pri čemer je umrlo devet ameriških vojakov. V Iraku je meseca aprila v različnih napadih umrlo že 85 vojakov ameriške vojske.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.