
Emwazi je postal poznan kot okrutni rabelj, ki je obglavljal talce, med njimi novinarje Jamesa Foleyja, Stevena Sotloffa in Kenjia Gota, humanitarna delavca Davida Hainesa in Abdul-Rahmana Kassiga in taksista Alana Henninga.
Februarja lani se je nato razkrilo, da se je skrajnež rodil v Kuvajtu, odraščal pa je v Londonu. Končal je fakulteto za računalništvo, leta 2013 pa je izginil, starša sta ga prijavila kot pogrešanega. Policija jima je kmalu nato sporočila, da je odšel v Sirijo
Postal je glavna tarča ameriških in britanskih obveščevalcev. Tri brezpilotna letala – eno britansko in dva ameriška – so bila vpletena v novembrski napad. Zadeli so avtomobil, v katerem je bil omenjeni skrajnež. To so zdaj potrdili v skupini, saj so v svoji reviji zapisali, da je bil ubit 12. novembra v Raki.
IS izpustila okoli 270 od 400 ugrabljenih civilistov
Skrajna skupina Islamska država je izpustila 270 od okoli 400 civilistov, večinoma žensk in otrok, ki jih je ugrabila minuli konec tedna, ko so njeni borci napadli območja v mestu Deir ez Zor pod nadzorov vladnih sil, je danes sporočil sirski observatorij za človekove pravice.
Observatorij je ob tem sporočil, da so v torek skrajneži zajeli še okoli 50 moških med iskanjem po hišah v predelih, ki so jih zavzeli v štirih dneh bojev. Skupina je moške, stare med 14 in 55 let, zadržala, da bi jih zaslišali.
Tisti, za katere bodo skrajneži ugotovili, da imajo vezi z režimom, bodo kaznovani, tisti, ki jih nimajo, bodo morali opraviti verski tečaj na podlagi njihove interpretacije islama, je sporočil direktor observatorija Rami Abdulrahman.
Civilisti, ki jih je izpustila Islamska država, bodo ostali v vaseh pod njihovim nadzorom v istoimenski pokrajini Deir ez Zor, ki povezuje de facto prestolnico skrajnežev Raka z ozemljem pod njihovim nadzorom v Iraku.

Obrambni ministri za stopnjevanje boja proti IS
Obrambni ministri mednarodne koalicije držav, ki se pod vodstvom ZDA v Siriji in Iraku bori proti skrajni skupni Islamska država (IS), so se na današnjem srečanju v Parizu zavzeli za stopnjevanje boja proti IS, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriški obrambni minister Ashton Carter je dejal, da bodo koalicijske sile okrepile napade na mesti Raka in Mosul, ki sta postali utrdbi IS, in ju uničili. Dodal je, da je obrambne ministre Iraka in vseh 26 držav, ki sodelujejo v boju, povabil na srečanje v Bruslju, ki bo čez tri tedne. Pri sprejemanju odločitev morajo namreč sodelovati vse države.
Francoski minister za obrambo Jean-Yves Le Drian pa je po srečanju s svojimi kolegi iz ZDA, Velike Britanije, Nemčije, Nizozemske, Italije in Avstralije dejal, da so skupni napori obrodili sadove. "V zadnjih tednih smo videli umik IS. Zdaj je čas, da okrepimo svoje skupne napore in začnemo z bolj povezano kolektivno strategijo," je dodal.
Francija in Velika Britanija sta v preteklih mesecih okrepili zračne napade na borce IS. Samostojne zračne napade pa izvaja tudi Rusija, ki sodeluje z režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Rusija se današnjih pogovorov v Parizu ni udeležila, a je bila predmet razprave. Britanski obrambni minister Michael Fallon je poudaril da, "nas rusko bombardiranje vedno bolj moti". "V teh napadih je bilo ubitih več sto civilistov, z neusmerjenimi bombami, na opozicijske skupine, ki se borijo proti Asadu," je obžaloval.
"Rusi imajo napačen strateški in tudi taktični pristop," je dejal Carter. "In dokler ne bo prišlo do sprememb, ne bomo mogli sodelovati," je še povedal.
Širša strategija
Fallon je izpostavil, da širša strategija vključuje tudi onemogočanje financiranja, propagande in pritoka tujih borcev v IS.
IS sicer še naprej rekrutira tuje borce - po ocenah Pariza kakih sto na teden, v soboto pa je sprožila ofenzivo na mesto Deir ez Zor na vzhodu Damaska, ki je za zdaj v rokah režima. Po mnenju Fallona bi bilo treba tarče IS napadati še odločneje. Te je koalicija po novembrskih teroristični napadih v Parizu že zaostrila.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.