Nekaj minut pred polnočjo po krajevnem času v Washingtonu oziroma malce pred šesto uro zjutraj po srednjeevropskem času je postalo jasno, da je zmernih republikancev v predstavniškem domu premalo, da bi lahko potrdili le zakon o nadaljevanju začasnega proračunskega financiranja vlade brez posegov v zdravstveno reformo. Ta velja za največji dosežek prvega mandata predsednika Baracka Obame, vendar pa ji republikanci še vedno nasprotujejo.
Direktorica za proračun Sylvia Burwell je začela izdajati ukaze za urejeno zaprtje dela vladnih agencij. Okrog milijon ljudi bo danes prišlo v službo morda le za nekaj ur, nato pa jih čaka negotova prihodnost brez plač. Do zaprtja vlade prihaja v času, ko je moralo veliko zveznih uslužbencev na prisilne neplačane dopuste že zaradi avtomatičnih proračunskih varčevalnih ukrepov.
Obama je zveznim uslužbencem poslal dopis, v katerem je predsednik zapisal, da je zapiranje vlade popolnoma nepravično. Poudaril je, da bi ta zaplet lahko povsem preprosto preprečili. Uslužbencem je Obama tudi pihal na dušo, jih pohvalil za prizadevnost in dodal, da si tega nikakor niso zaslužili. "To se ne bi smelo zgoditi," je poudaril.
Nato je Obama imel še govor v Beli hiši, kjer je dejal, da so republikanci krivi za "ideološko križarsko vojno", ki je uperjena zoper njegovo zdravstveno reformo.
Zvezna vlada ni povsem zaprta. Kritične službe delujejo. Med njimi je kontrola zračnega prometa, vendar pa se potniki ne bodo imeli kam pritožiti na slabo delo letalskih družb. Upokojenci bodo še naprej dobivali zvezne pokojnine, vendar pa se skupaj z drugimi ne morejo podati v nacionalne parke. Med drugim sta zaprta tudi Grand Canyon in Yellowstone. Dolgotrajno zaprtje bo prizadelo tudi turistično industrijo.
Spet je zaprt newyorški Kip svobode. Dela so se ustavila v raziskovalnih ustanovah, vesoljska agencija Nasa je tako kot številne druge agencije večinoma zaprla vrata, razen za misije, ki že potekajo. Okrnjene so inšpekcije hrane in okolja, ljubitelji orožja pa ga ne morejo kupiti v trgovinah, ker ni mogoče opraviti pregleda morebitne kriminalne preteklosti kupcev.
Zvezni ministrstvi za delo in trgovino sta nehali izdajati gospodarska poročila in borzni vlagatelji nimajo potrebnih informacij. V petek bi moralo biti objavljeno pomembno poročilo ministrstva za delo o zaposlovanju in brezposelnosti v septembru. Banka Goldman Sachs ocenjuje, da lahko trije tedni zaprtja vlade gospodarski rasti v tekočem zadnjem četrtletju odščipnejo 0,9 odstotka, med drugim tudi zato, ker bodo zvezni uslužbenci ostali brez plač in ne bodo mogli zapravljati.
Pravih posledic prvega zaprtja vlade po 17 letih ni mogoče z gotovostjo napovedati. Leta 1996 se je to politično maščevalo republikancem. Jasno je le to, da jim nadaljevanja izvajanja zdravstvene reforme ni uspelo ustaviti. Danes bodo začele obratovati posebne borze zdravstvenega zavarovanja, na katerih si bodo lahko ljudje brez zavarovanja izbrali tisto, ki jim ustreza.
Številni se strinjajo z republikanci, ko trdijo, da prinaša reforma veliko negativnih posledic. Te bodo čutili delodajalci, še bolj pa delavci. Reforma zahteva, da podjetja z več kot 50 zaposlenimi delavci, ki opravijo več kot 30 ur dela na teden, sofinancirajo zavarovanje. Podjetja so zato množično prekvalificirala delavce iz redno zaposlenih v začasno zaposlene in honorarce oziroma jim zmanjšujejo število ur na teden.
Zaposleni so tako dvakrat tepeni. Najprej zato, ker bodo imeli nižje plače in ugodnosti, potem pa zato, ker bodo morali do 1. januarja izbrati, ali si sami plačajo zdravstveno zavarovanje ali pa davčno kazen. Demokrati upajo, da gre le za porodne krče in se bodo zadeve z leti spremenile na bolje. Vendar pa morda ne do naslednjih kongresnih volitev prihodnje leto novembra.
Večina Američanov v anketah reformi nasprotuje, čeprav je med njimi več tistih, ki menijo, da ni šla dovolj daleč. Nekatera določila, kot sta ohranjanje mladih do 26 leta na policah staršev in prepoved zavračanja zavarovanja ljudem z boleznimi ali okvarami, so popularna. Vendar pa vsaj uvodoma kaže, da osnovni namen reforme, to je zmanjšanje stroškov zavarovanja, ni bil dosežen.
Kaj se je dogajalo?
Ameriški kongres ni do zadnjega roka sprejel kompromisa o nadaljnjem financiranju delovanja ameriške zvezne vlade, zato bo okrog milijon zveznih uslužbencev od danes doma. Prave posledice neuspeha bodo znane v naslednjih dneh oziroma bodo tem hujše, čim dlje bo zaprtje vlade trajalo.
V politični partiji pokra republikancem iz predstavniškega doma v zahtevi, da odvzamejo denar za izvajanje leta 2010 sprejete zdravstvene reforme, ni uspelo premakniti demokratov niti za milimeter. Demokratska večina v senatu je najprej v ponedeljek zavrnila predlog republikancev, da za leto dni odložijo izvajanje določila, po katerem se morajo posamezniki zavarovati do 1. januarja 2014 ali pa bodo plačali davčno kazen. Predstavniški dom je ponovno glasoval in ponovno posegel v reformo, nakar je senat to vnovič zavrnil.
Proti večeru so se že začele kazati prve razpoke v enotnosti republikancev. Newyorški kongresnik Peter King je dejal, da so krivi pripadniki gibanja čajankarjev, senator iz Arizone John McCain pa je kolegom povedal, da pač ne morejo zmagati. Predsednik predstavniškega doma John Boehner iz Ohia je dejal, da si Američani ne želijo zaprtja vlade in si ga ne želi niti sam. Vendar pa je dodal, da zdravstvena reforma povzroča veliko škode in je treba nekaj narediti.
Obama je čez dan in proti večeru večkrat nagovoril Američane in kongresnike. Republikancem je dejal, da ne morejo izsiljevati in zahtevati odkupnine. "Zdravstvene reforme ne morete ustaviti. Ta gre naprej," je dejal Obama, ki je okrog polnoči posebej nagovoril 1,4 milijona aktivnih vojakov in jim zagotovil, da bodo plače dobili pravočasno. Pri tem se jim je opravičil zaradi kongresa in dejal, da si "zaslužijo boljše".
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.