Potem, ko je orkan Irma povsem opustošil nekatere karibske otoke in s kategorijo pet udaril ob obalo Kube, bo v nedeljo dosegel tudi Florido. Kar približno 6,3 milijona prebivalcem, kar je dobra četrtina populacije, so ukazali evakuacijo. ''Zmanjkuje nam časa. Če ste v območju evakuacije, morate oditi zdaj,'' je dejal guverner Floride Rick Scott. ''Vaše domove lahko znova zgradimo, vašega življenja ne,'' je dodal. Tistim, ki nameravajo ostati, je dejal, da tvegajo življenja: "Bežite, sicer tega morda ne boste preživeli." Številni so se kljub opozorilom odločili ostati, med njimi tudi nekateri Slovenci, ki bivajo na Floridi.
Slovenca na Floridi: Umaknili se ne bomo, če bodo poplave, bomo pomagali drugim
Kar nekaj Slovencev, ki živijo na Floridi, namerava kljub opozorilom ostati doma. Tisti, ki so se zato odločili, so se založili z vodo in hrano, agregati in baterijami, ulice pa so ta trenutek že bolj ali manj prazne, pravijo. Žiga Novak, eden od Slovencev, ki biva na Floridi, je za oddajo 24UR povedal, da bodo ujmo prestali doma. “Nekako smo vsi doma, zabarikadirani in spremljamo novice, kaj se dogaja in predvsem kaj se bo zgodilo,” pravi in dodaja, da čuti rahel strah, a da se je zadnji teden dobro pripravil. “Ker je to moj prvi orkan, sem blazno pretiraval. Vode imam nekje med 60 in 70 litri.” Enako je s hrano: “Večinoma gre za hrano v konzervi, septično hrana, ki zdrži v primeru, da zgubimo elektriko in odpove hladilnik,” je dejal.
Doživel že 11 orkanov, hude ure bodo prestali skupaj
Nekoliko več izkušenj z orkani ima Silvester Subotnjički, ki v ZDA živi že 20 let. V tem času je doživel 11 orkanov. “Živim pet kilometrov od morja, evakuacija pa je bila določena za območja do tri kilometre od morja. Smo dobro založeni s hrano, vodo, imamo sveče in agregat, če pride do izpada elektrike.” Kot je še pojasnil, se ne bodo umaknili, hude ure pa bo prebil v družbi še osmih drugih Slovencev. Poleg vseh zalog hrane in vode so zaščitili tudi vsa okna. “Tukaj sicer piha že zelo močno, valovi so narasli.” Dodal je še, da so pripravljeni tudi pomagati ostalim v primeru poplav, saj da imajo pripravljene čolne.
Napete razmere, pred črpalkami dolge vrste, prepiri
Na Floridi so razmere napete. Ljudje so razgrabili vse, kar je bilo na prodaj v trgovinah, pred bencinskimi črpalkami so dolge vrste, posamezniki pa v prepirih včasih obračunajo tudi s strelnim orožjem. Ljudje upoštevajo ukaz o evakuaciji in avtocesti 95 ter 75 sta nabito polni proti severu, pri čemer vožnja od Miamija do Atlante, ki običajno traja pet ur, zdaj vzame do 12 ur.
V notranjosti Floride tudi odpirajo zavetišča za pričakovan naval beguncev, na otočju Keys in na zahodni obali juga Floride pa pričakujejo, da bo Irma povzročila od dva do štiri metra visoke valove.
Južno Florido je orkan pete stopnje nazadnje razdejal leta 1992, ko je orkan Andrew zahteval 40 smrtnih žrtev in povzročil za 26 milijard dolarjev gmotne škode. V državi so nato uvedli ostrejše gradbene zakone, poslopja naj bi bila zdaj odpornejša.
Krepi se tudi orkan Jose, Katja prizadela Mehiko
Orkan Jose je že četrte stopnje in dosega hitrosti do 240 km/h. Njegova pot je podobna, kot jo je ubrala Irma. Orkana bosta postala najmočnejša orkana, ki sta nastala na Atlantiku v istem času.
Orkan Katja, ki pa je k sreči ostal prve kategorije, je kopno dosegel v mehiškem zalivu v zvezni državi Veracruz. Orkan je že oslabel in so ga pristojni prekategorizirali v tropsko nevihto.
Kje je Irma že pustošila?
Po najnovejših podatkih je orkan Irma terjal najmanj 24 življenj. Devet ljudi je umrlo, še sedem jih pogrešajo na francoskem delu otoka Sveti Martin in otoku Sveti Bartolomej. Dve smrtni žrtvi so potrdili na nizozemskem delu otoka Sveti Martin. Francoske oblasti so sporočile, da je na otoku šest od desetih hiš povsem uničenih.
Francoske, britanske in nizozemske oblasti so na svoja prekomorska območja že poslale pomoč, med njimi vojne ladje in letala s hrano, vodo in tudi enotami, ki bodo vzpostavljale red.
Podobno hudo je tudi na otoku Barbuda, na katerem je uničeno praktično vse. Premier Antigve in Barbude Gaston Browne je ocenil, da bo obnova stala nekaj manj kot 100 milijonov evrov. Na otoku, kjer živi približno 2000 ljudi, so potrdili eno smrtno žrtev.
Ena oseba je umrla na Angvili. Na Portoriku je svoje domove zapustilo okoli 6000 prebivalcev, vsaj trije ljudje so umrli. O ogromni škodi poročajo tudi z britanskih in ameriških Deviških otokov. Na ameriškem delu so potrdili štiri smrtne žrtve.
Irma je bičala tudi Haiti in Dominikansko republiko, a k sreči za seboj ni pustila toliko škode, kot so sprva pričakovali.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.