Ameriški obrambni sekretar Robert Gates je še v kolumni ameriškega časnika New York Times zavrnil očitke, da so ZDA z novim pristopom k protiraketni obrambi popustile Rusiji. "Okrepili bomo – in ne zavrnili – protiraketno obrambo v Evropi," je zapisal Gates.
Ameriški predsednik Barack Obama je v četrtek sporočil, da so ZDA opustile gradnjo dela ameriškega protiraketnega ščita v vzhodni Evropi, ob tem pa napovedal nov pristop ZDA k protiraketni obrambi v Evropi, ki bo po njegovih besedah zagotovil močnejšo, pametnejšo in hitrejšo obrambo ameriških sil in zaveznikov.
Kot je danes pojasnil ameriški obrambni sekretar, protiraketna obramba v skladu s prejšnjim načrtom o namestitvi ščita v Evropi zaradi zamud pri ratifikaciji sporazumov na Češkem in Poljskem ne bi začela delovati pred letom 2017, nov pristop k protiraketni obrambi pa bo zagotovil večjo fleksibilnost v boju proti novim grožnjam.
Gates je v kolumni odgovoril tudi na očitke, da se ZDA odpovedujejo protiraketni obrambi v Evropi. Kot je zapisal, ZDA na ta način niso popustile Rusiji, ki je močno nasprotovala prejšnjemu načrtu namestitve protiraketnega ščita, ki ga je oblikovala že administracija nekdanjega ameriškega predsednika Georgea Busha. "Obnašanje Rusije in njena morebitna reakcija nista igrali nobene vloge pri mojem priporočilu predsedniku (Obami) pri tem vprašanju," je zapisal Gates.
Ob tem je še zapisal, da predstavlja nov načrt "boljšo pot naprej". "Pogosto me označijo kot 'pragmatičnega'. Verjamem, da je to zelo pragmatičen predlog," je zapisal Gates. "Protiraketno obrambo sem močno podpiral, vse odkar jo je (nekdanji ameriški predsednik) Ronald Reagan prvič predlagal leta 1983," je še dodal.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.