Nevladna organizacija evropski Prijatelji Zemlje v svojem najnovejšem poročilu opozarja, da veliko vodilnih evropskih bank finančno podpira hiter razmah proizvodnje biogoriv v državah Latinske Amerike in s tem spodbuja izsekavanje gozdov, ogroža samozadostnost v preskrbi s hrano ter krepi kršitve človekovih pravic.
Poročilo z naslovom 'Evropsko financiranje proizvodnje biogoriv v Latinski Ameriki' zato poziva k prenehanju naložb evropskih bank v škodljive in netrajnostne projekte proizvodnje biogoriv.
Okoljevarstveniki so v zadnjih mesecih izpostavili vse bolj intenzivno usmerjanje v proizvodnjo biogoriv kot nadomestka za fosilna goriva in sredstva v boju proti podnebnim spremembam. To je po njihovem eden poglavitnih vzrokov za visoke cene hrane. Zaradi dragih osnovnih življenjskih potrebščin namreč številnim ljudem v državah v razvoju grozi lakota.
V poročilu je še zapisano, da najpomembnejše evropske banke, kot so Barclays, Axa, HSBC, Deutsche Bank, BNP Paribas, UBS in Credit Suisse, vlagajo milijarde evrov v pridelavo in trgovanje s sladkornim trsom, sojo ter palmovim oljem iz latinskoameriških držav.
Goriva iz omenjenih rastlin so namreč po trditvah Prijateljev Zemlje vse bolj v uporabi v Evropi. Po trditvah okoljevarstvenikov je obsežna pridelava teh rastlin v Argentini, Braziliji, Kolumbiji in Paragvaju izjemno sporna, saj vodi v uničenje amazonskega pragozda in drugih neprecenljivih ekosistemov ter v onesnaževanje virov pitne vode.
Kot trdijo nevladne organizacije, lastniki veleplantaž teh poljedelskih kultur kršijo tudi človekove pravice okoliških malih kmetov, medtem ko naj bi bile delovne razmere mezdnih delavcev na nekaterih plantažah v Braziliji podobne sodobnemu suženjstvu.
Istočasno veliki mednarodni velikani agroindustrije in proizvajalci biogoriv, kot so Cargill, Bunge, ADM, Cosan in Brasil Ecodiesel, beležijo rekordne dobičke, ki jih omogočajo tudi bančna posojila, naložbe in druge oblike finančne podpore. Kar nekaj izmed teh podjetij je bilo vpletenih ali celo obdolženih nezakonitih dejavnosti v Latinski Ameriki, navajajo Prijatelji Zemlje.
"Biogoriva so rastoč posel in banke želijo z njim zaslužiti kar največ denarja, medtem ko milijoni trpijo zaradi pomanjkanja hrane in zaradi uničevanja okolja. Banke bi morale nemudoma prenehati z vlaganji v takšen škodljiv razvoj biogoriv," je poudaril Paul iz Prijateljev Zemlje in dodal, da je "uporaba poljščin za avtomobile namesto za ljudi slaba rešitev za boj proti podnebnim spremembam".
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.