Okoli 2,1 milijona smrti letno po vsem svetu bi lahko pripisali onesnaženosti zraka, kaže najnovejša študija. Izpostavljenost onesnaženosti zraka z mikrodelci lahko vodi v smrt zaradi bolezni srca in pljuč, saj drobceni delci zaidejo globoko v pljuča. Teh delcev je zaradi človeških dejavnosti v zraku vse več.
Študija je še pokazala, da okoli 470.000 smrtnih primerov lahko povežemo z izpostavljenosti ozonu, ki nastaja pod vplivom sončne svetlobe iz emisij hlapljivih organskih zmesi in dušikovih oksidov, ki jih proizvajajo predvsem naftna industrija in vozila. Vsebnost ozona se poveča predvsem v poletnih mesecih.
Največ smrtnih primerov v vzhodni in južni Aziji
Največ umrlih zaradi onesnaženosti zraka je po ocenah raziskovalcev v vzhodni in južni Aziji, kjer je populacija ljudi velika, prav tako je območje obremenjeno z veliko onesnaženostjo, je pojasnil raziskovalec Jason West z univerze North Carolina. ''Onesnaženost zraka je velik in pomembnem problem. Najverjetneje gre za najpomembnejše okoljsko tveganje za naše zdravje,'' je za Huffington post dejal West.
Nekatere prejšnje študije so namigovale, da bi lahko zaradi podnebnih sprememb onesnaženje zraka postalo še bolj smrtonosno, a ta študija je pokazala, da imajo podnebne spremembe le malo vpliva. Drugače od drugih študij ta sloni na več podnebnih modelih, a tudi pri tej študiji ocene niso nujno popolnoma natančne, je opozoril West.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.