Tujina

Ohromljene povezave s severom

Airolo/Lugano, 30. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.L./E.Ž.
Komentarji
0

Zaradi nesreče pred slabim tednom dni bo švicarski prehod St. Gotthard zagotovo zaprt več mesecev. Oblasti so sicer uredile obvoze, ki pa so zelo obremenjeni.

Razbitine v predoru Gotthard
Razbitine v predoru Gotthard FOTO: Reuters

Zaradi prometne nesreče, že tretje v tednu dni, je bila čez dan zaprta ena najbolj obremenjenih avtocest skozi predor St. Bernhard v švicarskih Alpah. To je povzročilo pravi prometni kaos, saj je od nesreče v predoru Gotthard prav ta cesta najpomembnejša povezava med Italijo in severom Evrope.

Razbitine v predoru Gotthard
Razbitine v predoru Gotthard FOTO: Reuters

Zadnja v vrsti nesreč v prometnem osrčju Evrope se je zgodila 20 kilometrov pred predorom St. Bernhard. Trčila sta tovornjak in osebno vozilo. Eden od udeležencev se je resneje poškodoval, smrtnih žrtev pa tokrat ni bilo. Med najverjetnejšim vzrokom švicarska policija navaja izjemno povečan promet. Skozi Sant Bernhard, ki je po nesreči v San Gotthardu služil kot nekakšna obvoznica, je v zadnjem tednu peljalo kar sedemkrat več vozil kot po ponavadi. Avtocesta, med lokalnimi prebivalci znana pod imenom San Bernardino, bo še nekaj mesecev, kolikor bo trajalo, da popravijo poškodovan predor Gotthard, najpomembnejša povezava preko švicarskih Alp. Koliko ljudi je umrlo v nesreči, medtem še naprej ostaja neznanka, potrjenih je 11 smrtnih žrtev. Po mnenju strokovnjakov se to število ne bo bistveno spremenilo, kljub temu, da zaradi strupenih snovi v predoru še niso začeli pregledovati zoglenele avtomobile. Za odstranitev razbitin naj bi potrebovali kar tri tedne, podrobnejša preiskava se bo tako začela šele v drugi polovici novembra.

Razbitine v predoru Gotthard
Razbitine v predoru Gotthard FOTO: Reuters

Gotthard in še nekateri drugi trenutno zaprti alpski predori, so bile najpomembnejše poti med severom in jugom. Oblasti sicer poskušajo urediti obvoze ali prevoze preusmeriti na železnico, vendar pa se tudi zaradi bližajočih praznikov in smučarske sezone zastojem ne bo moč izogniti.

Najhujše nesreče, ki so se v zadnjih letih zgodile v alpskih cestnih predorih, so Mont Blanc marca 1999. leta, turski predor maja istega leta ter St. Gotthard pred slabim tednom. Vsem je skupno, da so tragedije z veliko mrtvimi povzročila tovorna vozila.

Prebivalci Airola, švicarskega mesta pod goro St. Gotthard, so tragedijo dobesedno pričakovali. Zgodilo se bo slej ko prej, saj je tovorni promet vse gostejši, so pripovedovali. Po njihovem pa bi morali skozi predor voziti izključno osebna vozila.

Razbitine v predoru Gotthard
Razbitine v predoru Gotthard FOTO: Reuters

Turski predor v Avstriji so odprli tri mesece po nesreči. Tovorna vozila skozenj potujejo brez omejitev. Podobno bo z Mont Blancom na italijansko francoski meji, ki ga bodo najverjetneje odprli v začetku prihodnjega leta, torej skoraj tri leta po nesreči. Do takrat poteka obvoz skozi predor Frejus ali preko Švice.

Namesto skozi Gotthard, ki je bil tako rekoč najpomembnejša cestna povezava Italije s severno Evropo, je trenutno najboljša rešitev, da se iz Slovenije v Švico peljete skozi Avstrijo. Je pa je še vedno prehoden tudi prelaz St. Gotthard, ki pa ga bo treba ob prvem sneženju zapreti.

Predvsem v zimskem času, ko se bodo zaprli vsi višje ležeči prelazi, lahko pride do večjih težav, predvsem v predorih in v zimskih središčih, kjer bo promet precej povečan. Da bi se izognili prometnemu kaosu, Švicarji sedaj promet pospešeno preusmerjajo na avtovlake in potniške vlake, ki vozijo bolj pogosto.

Prav tako se lahko z avtovlakom peljete mimo turskega predora in Katchberga. Slednji bo namreč zaradi obnove zaprt do konca novembra. Na slovenskih železnicah pravijo, da je potovanje skozi železniške predore v primerjavi s cestnimi varnejše. Po besedah Franca Primožiča s slovenskih železnic je železniški promet kontroliran in voden. V enem vlaku pa se prevaža le tovor ali pa potnike.

Če že ne po železnici, se lahko tovorna vozila namesto skozi cestni predor Katchberg peljejo po pirenski avtocesti, osebni avtomobili pa tudi čez prelaz Katchberg. Obvoz preko samega prelaza je dokaj dobro urejen in dovoljen samo za vožnjo z osebnimi vozili. Vožnja pa je daljša le za 15 kilometrov oziroma približno 30 minut.

Po zadnjih večjih nesrečah v alpskih predorih, ki resno ovirajo promet med evropskim jugom in severom, pa kljub zagotovilom upravljalcev avtocest in predorov, postaja jasno, da je predvsem tovornega prometa na teh cestah preveč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta