ZDA in Južna Koreja sta sporočili, da se severnokorejski komunikacijski satelit, ki naj bi ga Pjongjang davi poslal v vesolje, ni utiril v orbito. Po navedbah ameriške vojske je satelit padel v Tihi ocean. "Nosilna raketa je strmoglavila v japonsko morje," je sporočila ameriška vojska in dodala, da je satelit padel v Tihi ocean. Poudarili so še, da se v orbito ni utiril "noben objekt" in da noben od ostankov satelita ni padel na Japonsko.
Severna Koreja je pred tem zatrdila, da je raketa, ki so jo izstrelili davi, v vesolje ponesla satelit, ki se je tudi že uspešno utiril v orbito. "Našim znanstvenikom je uspelo utiriti v orbito satelit Kwangmyonsong-2 s pomočjo nosilne rakete Unha-2 v skladu z nacionalnim vesoljskim načrtom," je poročala severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Iz Pjongjanga so kasneje še sporočili, da satelit predvaja severnokorejske domoljubne pesmi.
Izstrelitev severnokorejske rakete je v svetu izzvala burne odzive. Številne države, med njimi ZDA, Japonska in Južna Koreja, so namreč prepričane, da je šlo v bistvu za preizkus rakete taepodong 2, ki bi se lahko opremila tudi z jedrskim izstrelkom. O davišnji potezi Pjongjanga bo drevi razpravljal tudi Varnostni svet (VS) ZN.
Japonska je namreč že zahtevala sklic izrednega zasedanja VS ZN. Mehiška misija pri ZN je takoj potrdila zahtevo in sporočila, da bo izredna seja VS ZN že danes. Mehika aprila predseduje VS ZN, ki se je sicer o tej zadevi posvetoval že več dni.
Možnosti za novo resolucijo, ki bi obsodila dejanje Severne Koreje so dobre, vendar pa ne tudi možnosti uvedbe dodatnih sankcij. Kitajska in Rusija, ki imata pravico do veta, nad novimi sankcijami ne kažeta navdušenja. Kitajska je vse nasprotujoče si strani pozvala naj ostanejo mirne.
Izstrelitev rakete so obsodili tudi v Južni Koreji. Vlada Južne Koreje je sporočila, da gre za nepremišljeno potezo, ki ogroža stabilnost na korejskem polotoku.
Iz Prage pa je sporočilo za javnost poslal tudi predsednik ZDA Barack Obama. Obama sporoča, da je izstrelitev rakete jasna kršitev resolucije VS ZN 1718 iz leta 2006, ki Severni Koreji prepoveduje vse aktivnosti, povezane z balističnimi raketnimi izstrelki.
"Severna Koreja je s tem provokativnim dejanjem zanemarila mednarodne obveznosti in zavrnila nedvoumne pozive k zadržanosti, s čimer se je še bolj izolirala od skupnosti držav," je sporočil Obama in dodal, da se bodo ZDA posvetovali z zavezniki in VS ZN, da zadeva pride na dnevni red VS. Obama je Severno Korejo obenem pozval, naj se vzdrži nadaljnjih provokacij.
Nato je izstrelitev satelita dolgega dometa, ki ga je izstrelila Severna Koreja, označil kot izredno provokativno ter poudaril, da Severna Koreja s tem krši svoje obveznosti do VS ZN. ''Izstrelitev bo le še poglobila zaskrbljenost Severne Koreje v regiji in zunaj nje, in zapletla šeststranske pogovore,'' je povedal generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer. ''Severno Korejo sem pozval, naj preneha s takšnimi provokativnimi dejavnostmi in takoj začne spoštovati določbe o satelitih dolgega dometa,'' je še dodal.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.