Na ogromnem aktivnem območju na Soncu so 26. oktobra zabeležili nove izbruhe. To je bil že šesti izbruh po 19. oktobru, so sporočili z ameriške vesoljske agencije.
Zadnji Sončev izbruh je bil kategoriziran kot X2 in je bil že tretji razreda X. Pri Nasi so še zapisali, da tako velike in aktivne Sončeve pege, ki so ji nadeli ime AR 12192, niso videli že zadnjih 24 let.
25. oktobra so tako zabeležili izbruh razred X1. Dan pred tem pa celo izbruh X3.
Z razredom X označujejo najmočnejše izbruhe, X2 je dvakrat močnejši kot X1, X3 trikrat in tako naprej, so še pojasnili pri Nasi.
Sončevi izbruhi so močni izbruhi radiacije. Ta sicer ne more predreti Zemljine atmosfere, da bi tako lahko vplivali na ljudi, a izbruhi vseeno lahko vplivajo na plast, po kateri potujejo GPS in drugi komunikacijski signali.
Pri procesih na Soncu ločimo Sončev izbruh (solar flare) in koronalni izbruh (coronal mass ejection). Sončevi izbruhi povzročijo močno radijsko in rentgentsko sevanje. Na drugi strani pa gre pri koronalnih izbruhih za izbruh izjemno vročih delcev Sončeve korone – koronalne plazme, ki ima temperaturo nekaj milijonov stopinj, prav tako lahko izbruhani material doseže hitrosti več kot 670.000 metrov na sekundo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.