Na Antarktiki je nastala ogromna razpoka na ledeni plošči Larsen C, znanstveniki pa njeno širjenje spremljajo že dlje časa. Ker se je razpoka v zadnjih nekaj tednih povečala za skoraj 10 kilometrov, so znanstveniki zelo zaskrbljeni.
Po zadnjih podatkih Nase razpoka v širino meri okoli 100 metrov, globoka pa je kar dobrega pol kilometra. V dolžino meri že več kot 160 kilometrov, ocene pa kažejo, da ji manjka le še 20 kilometrov, pa se bo ogromen kos ledene ploskve odtrgal od matične plošče in samostojno zaplaval. To pa pomeni, da bo to ena največjih plavajočih ledenih gora v zgodovini opazovanja in merjenja, saj naj bi bila njena površina podobna površini ameriške zvezne države Delaware, kar pomeni okoli 6.500 kvadratnih kilometrov oziroma tretjino površja Slovenije.
Razpoka in nastanek nove ogromne ledene gore bo močno spremenil podobo Antarktike, opozarjajo znanstveniki v britanskem projektu MIDAS, ki spremljajo rast razpoke.
Nastanek ogromnih plavajočih ledenih gora sicer ni neobičajen pojav, saj gre za ciklične pojave, ki se dogajajo na vsakih nekaj let. Kar znanstvenike tokrat skrbi je hitrost širjenja teh razpok, zato so mnenja, da se razpoke pospešeno širijo ravno na račun toplejših zračnih in vodnih mas. Zaradi globalnega segrevanja ozračja so ogromne ledene ploskve na Antarktiki in Arktiki začele počasi razpadati, zdaj pa se ta proces pospešuje.
Pred tednom dni so morali zaradi razpoke, ki se je pojavila v ledeni ploskvi, ustaviti raziskovalno delo na britanski raziskovalni postaji Halley VI na vzhodu Antarktike. Osebje so evakuirali, potem ko se je v slabih treh mesecih velikost bližnje razpoke v ledu kar podvojila. Postajo so v večini že razstavili in jo preselili na novo lokacijo.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.