Hitra in pogosto divja industrializacija Kitajske je tej azijski velesili po eni strani prinesla gospodarsko rast, po drugi pa onesnaženje obsežnih območij. Kakovost zraka v Pekingu je bila pod drobnogledom že v času olimpijskih iger leta 2008, najnovejše raziskave pa kažejo, da bi lahko onesnaženost zraka pomembno vplivala na skokovito rast pljučnega raka.
Ugotovitve študije, ki jo je objavila kitajska državna tiskovna agencija Xinhua, kažejo, da se je v zadnjem desetletju število bolnikov s pljučnim rakom povečalo skoraj za 50 odstotkov. Oblasti v Pekingu sicer trdijo, da je glavni povzročitelj raka na pljučih še vedno kajenje. Ker se število kadilcev v zadnjem desetletju ni bistveno spremenilo, pa bi bilo dramatičen porast iskati drugje.
In prav nedavna dognanja Mednarodne agencije za raziskave rakavih obolenj IARC pri WHO so razkrila, da je onesnažen zrak glavni povzročiteljev te bolezni. Leta 2010 je kar 223 tisoč smrti povzročil pljučni rak, ki ga je v "telo prinesla" prav onesnaženost zraka, so izračunali pri IARC in dodali, da so najbolj kritična hitro razvijajoče območja v Aziji.
Kitajski mediji pa so te teden poročali še, da so v pokrajini Jiangsu zabeležili najmlajšega znanega bolnika s pljučnih rakom v državi. Ta nesreča je doletela 8-letno deklico, krivec pa naj bi bil prav "umazan" zrak.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.