Tega načela se dosledno drži tudi trenutno najbolj znana podnebna aktivistka, 16-letna Švedinja Greta Thunberg, ki zavrača letenje, njena mati pa se je zaradi tega celo odpovedala mednarodni karieri.
Ola iz Stockholma zadnja leta skuša potovati čim manj, če pa že potuje, to počne z vlakom, čeprav je v preteklosti pogosto raje izbral letalo. Življenjski slog je spremenil, ko se je začel bolj poglobljeno zanimati za podnebne spremembe. Z vlakom je tako obiskal London, Barcelono, Lizbono, prepotoval je tudi domačo Švedsko. Traja dlje časa, pogosto je tudi dražje kot letenje, toda Ola poudarja, da je udobneje, predvsem pa okolju prijaznejše.
'Občutek sramu zaradi letenja' postal ena najodmevnejših švedskih besed
Gibanje 'Brez letenja' ima na Švedskem vse več privržencev. Izraz flygskam, ki bi ga lahko prevedli kot občutek sramu zaradi letenja, je celo postal ena najodmevnejših švedskih besed leta 2018. Švedske železnice so lani prodale rekordnih 30 milijonov vozovnic, kar je sedem odstotkov več kot leto poprej.
Toda porast železniških prevozov se na Švedskem ne odraža v zmanjšanju letalskega prometa. Narašča tudi število poletov, kar očitno nakazuje le, da Švedi še več potujejo. Dosledna pri zaščiti okolja pa je njihova mlada rojakinja, trenutno ena najslavnejših podnebnih aktivistk Greta Thunberg. Zaradi onesnaževanja, ki ga povzroča letalska industrija, je prenehala uporabljati letala in tudi na Svetovni gospodarski forum v švicarskem Davosu je odpotovala z vlakom, pot je trajala 32 ur.
16-letnica, ki je za boj proti segrevanju ozračja navdihnila mlade po vsem svetu in so jo že predlagali za Nobelovo nagrado za mir, je v življenje brez letenja prepričala tudi svojo družino. Njena mati, operna pevka Malena Ernman, se je na ta račun odpovedala širši mednarodni karieri, da ne bi z letenjem na različne konce sveta še dodatno bremenila okolja.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.