Turška tovorna ladja Und Adriyatik, ki so jo v sredo zjutraj zajeli ognjeni zublji, še naprej gori, vendar je ogenj pod nadzorom. Hrvaška uprava za zaščito in reševanje je sporočila, da se ponoči razmere niso spremenile. Italijanska posebna ladja še naprej nadzira prosto plutje ladje, ki se zdaj nahaja okrog 7 morskih milj od obale. Ladja se je včeraj nekoliko nagnila na desno stran. Kot pravijo strokovnjaki, ni nevarnosti, da bi se potopila.
Na krov so je danes povzpelo devet nizozemskih strokovnjakov, ki so leta 2000 sodelovali pri reševanju ruske podmornice Kursk, ki so že začeli z gašenjem. Največji problem je predstavljala visoka temperatura, ki se je povzpela celo do 100 stopinj, ter gost dim, saj še vedno gorijo ostanki uničenih tovornjakov.
Državni sekretar za morje Branko Bačić je na novinarski konferenci povedal, da kljub katastrofi, ki se je zgodila, morje ni onesnaženo. ''Zaradi močne burje je mednarodna skupščina za reševanje na morju dala soglasje, da se ladja istrski obali lahko približa do štiri navtične milje,'' je še povedal in dodal, da bodo jutri skupaj z nizozemskimi strokovnjaki na ladjo odšli tudi hrvaški gasilci.
Zavod za zdravstveno varnost Istrske županije nenehno spremlja pokazatelje onesnaženosti zraka v južnem delu Istre in do danes, po besedah državnega sekretarja, niso zaznali nobenih odstopanj od običajnih vrednosti. Inštitut Ruđera Boškovića pa nenehno spremlja kakovost morja. ''Trenutno ni nobene bojazni pred onesnaženostjo morja, je pa vsa potrebna oprema že pripravljena v primeru mogočega onesnaženja,'' je povedal Bačić.
Če se lastnik ladje ne bo odločil za pristanišče, kamor bi ladjo odvlekli, ko bo ogenj popolnoma pogašen, jo bo potrebno ekološko očistiti, je poudaril Bačić in ponovil, da se še vedno dogovarja z lastnikom ladje in zavarovalnico o povračilu stroškov za reševanje ladje in mogoče stroške čiščenja.
Državni sekretar je tudi povedal, da mednarodno združenje še ni izbralo pristanišča, kamor bi ladjo odvlekli, ker ni nevarnosti onesnaženja, so pa na istrskem območju že izbrane štiri lokacije.
Tiskovni prestavnik Civilne zaščite Istrske županije Dino Kozlevac je potrdil, da ognja na ladji skoraj ni več. Jutri zjutraj bodo skupaj z nizozemskimi strokovnjaki, ki so danes preučili stanje na ladji, na krov odšli tudi hrvaški gasilci, da bi skupaj dokončali nalogo.
Zahteve po odstopu ministra
Na Hrvaškem pa so vse glasnejši zeleni. Menijo, da je kalvarija okoli reševanja ladje še enkrat pokazala vse slabosti, nesposobnosti in nepripravljenost hrvaških oblasti v izrednih razmerah.
V sporočilu za javnost so zapisali: "Ne glede na pogumne izjave premierja Sanaderja in njegovih ministrov, da imajo vse pod nadzorom, so razmere drugačne in govorijo obratno", je zapisala predsednica Zelene Liste Vlasta Toth. Dodaja, da je ob izbruhu požara prvo na kraj nesreče priletelo italijansko in ne hrvaško letalo. Italijanska obalna straža iz Benetk je prispela prej na kraj nesreče kot pa hrvaški reševalci. Posadko na goreči ladji je rešila grška in ne hrvaška ladja. Zeleni nadaljujejo z očitki. Menijo, da so bili hrvaški kanaderji povsem neuspešni pri gašenju in so kmalu odnehali. Tudi hrvaški vlačilci so bili brez uspeha, saj je ladja, ki ni bila zasidrana, prosto plula z morskim tokom in burjo.
Po pomorskem pravu velja, da ko posadka zapusti ladjo, ta preide v lastništvo države. V tem primeru Hrvaški, ker je bila ladja v njenih vodah. Zeleni sprašujejo tudi, kdo je še vedno nepoznani lastnik ladje, ki iz Benetk še naprej pošilja vlačilce in zateva, da turško ladjo odvlečejo v Tržič. To je le nekaj očitkov hrvaške Zelene liste vladi premierja Sanaderja. Na koncu pristojne še sprašujejo: "Kdo ima nadzor nad trenutnimi razmerami?", in si sami tudi že odgovorili: "Hrvaška zagotovo ne!".
Zeleni so še zapisali: "Kot je znano so strokovnjaki iz Reke svetovali, naj ladjo odvlečejo do plitvine, kjer bi bilo mnogo lažje pogasiti požar in preprečiti morebitno izlitje nevarnih snovi. Njihovih nasvetov vodja kriznega štaba iz Pulja ni upošteval in v televizijskem nastopu izjavil, da čaka na burju, ki bo nevarno ladjo odpihnila na obalo oziroma naj se potem z njo ukvarjata naši sosedi". Nadaljujejo: "Na koncu so prišli strokovnjaki iz Nizozemske, ki so prevzeli skrb nad reševanjem goreče ladje. Naši strokovnjaki so se globoko odahnili, burja in močni tokovi pa so ladjo odnesli do Brionov - našega dragulja in ponosa hrvaškega turizma," so se še ostro odzvali pri hrvaški Zeleni listi.
Očitke so Zeleni podkrepili še z dvema nedavnima nesrečama ladji na Hrvaškem. Pri otoku Unije je nasedla ladja Serina. Namesto, da bi jo reševalci rešili, so jo okradli. Ukrajinska ladja Capadocie pa se je z vso hitrostjo zaletela v pomol reške luke. Vse to očitno kaže na popolno neorganizacijo reševalnih služb in pristojnih za nadzor na morju. Pri Zeleni listi menijo, da je za počasno in nestrokovno reševanje goreče ladje odgovoren predvsem minister za morje, promet in infrastrukturo Božidar Kalmeta, ki bi moral zaradi ogrožanja ljudi in v korist hrvaške obale na Jadranu, odstopiti.
Hrvaška bo zahtevala 30 milijonov evrov odškodnine, ki naj bi jo za ladjo izplačala zavarovalnica. Ladja je zavarovana za milijardo evrov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.