Tujina

Ofenziva na Konduz

Kabul/Islamabad/Moskva/Pariz/Madrid/Manila, 23. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

V ameriškem bombardiranju Konduza naj bi bilo ubitih ali ranjenih več deset ljudi. Medtem se nadaljujejo spopadi talibanskih sil in Severnega zavezništva v vasi Majdan Šar, jugozahodno od Kabula. Američani pa nadaljujejo z intenzivnim iskanjem bin Ladna.

Američani so nad Afganistan poslali najsodobnejše vohunsko letalo, ki bo poskušalo zbrati podatke, kje se zadržujeta ta hip najbolj iskana človeka Osama bin Laden in talibanski voditelj mula Omar.

Boji za Konduz

Severni zavezniki pred Konduzom
Severni zavezniki pred Konduzom FOTO: Reuters

Kot poroča Afganistanska islamska tiskovna agencija (AIP) s sedežem v Pakistanu, je afganistansko Severno zavezništvo ob pomoči ameriških bombnikov sprožilo veliko ofenzivo na Konduz, potem ko so pogajanja o predaji 15.000 talibanskih borcev, ujetih v mestu, propadla. Medtem ko ameriška letala mesto napadajo iz zraka, protitalibanske sile napadajo iz smeri mest Kanabad, Pul-e-Bangi, Dasht-e-Archi. V Konduzu naj bi bilo obkoljenih okoli 15.000 talibanov in pripadnikov bin Ladnove teroristične mreže Al-Kaida.

V mestu je tudi 2000 fanatičnih, a tudi prestrašenih islamskih prostovoljcev iz tujih držav, ki vedo, da jih bodo ob morebitnem padcu Konduza nasprotniki zverinsko pobili.

Po poročanju tujih agencij so ameriška letala med ofenzivo bombardirala prve bojne vrste talibanskih sil in območja, kjer živi civilno prebivalstvo.

Medtem se nadaljujejo tudi spopadi talibanskih sil in Severnega zavezništva v vasi Majdan Šar, 20 kilometrov jugozahodno od Kabula. Spopadi naj bi bili manj intenzivni kot včeraj.

Kritične razmere v Afganistanu

Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Mary Robinson je danes na konferenci ZN o šolski izobrazbi in strpnosti v Madridu izrazila zaskrbljenost nad razmerami civilnega prebivalstva v Afganistanu. Po njenih podatkih je v notranjosti države na begu več sto tisoč ljudi, ki so brez hrane in zdravil. "Razmere so kritične, še posebej, ker se bliža zima s temperaturami po ničlo," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedala Robinsonova.

ZDA objavile seznam talibanskih zločinov

Talibani so po podatkih ameriške administracije za utrjevanje svojega terorističnega režima v Afganistanu usmrtili osem dečkov, ker so se smejali vojakom, posiljevali ženske, pobili in zažgali družine, ki so nasprotovale njihovemu režimu, 100 moških, ki so jim obrnili hrbet, pa obesili na ulične svetilke. To je zapisano v poročilu centra za informiranje, ki je bil v namen informacijske ofenzive po začetku ameriške vojaške operacije v Afganistanu ustanovljen v Islamabadu, Londonu in Washingtonu. Po poročanju ameriških medijev, je center podatke dobil pri organizacijah za človekove pravice in iz tiskanih medijev, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Rumsfeld: Talibane hočem mrtve ali zajete

Moja želja je, da te talibane pobijejo ali pa jih zajamejo kot ujetnike," je dejal ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, medtem ko so ameriške enote nadaljevale s "česanjem" Afganistana pri iskanju Osame bin Ladna. "Upam, da bo ubit ali zajet," je o prihodnosti Osame bin Ladna dejal ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld.

Mula Omar imenoval namestnika

Ruski predsednik Vladimir Putin napovedal večjo udeležbo Rusije pri obnovi Afganistana
Ruski predsednik Vladimir Putin napovedal večjo udeležbo Rusije pri obnovi Afganistana FOTO: Reuters

"Informacije, da se mula Omar skriva, so napačne in neutemeljene. Še vedno je v Kandaharju, še vedno je v kontaktu s svojimi bojevniki," je za neko pakistansko agencijo dejal Tayab Agha, tiskovni predstavnik mula Omarja. S tem je zanikal informacije, da se je Mula Omar, vodja talibanov, po sestanku talibanskega vodstva v Kandaharju začel skrivati.

"Mula Omar je na neznani lokaciji, mula Aktar Muhamad Usmani, pa je imenovan za njegovega pomočnika," je za Reuters pred tem dejal mula Sajed Haqqani, talibanski poveljnik Spin Bodlaka, mesta ob meji s Pakistanom.

Španija ne bo izročila domnevnih bin Ladnovih pomagačev

Špansko pravosodje je sporočilo, da bo zavrnilo morebitno zahtevo ZDA za izročitev 11 domnevnih pomočnikov Osame bin Ladna, ki so jih aretirali v preteklih dnevih. Madrid je odločitev utemeljil z dejstvom, da je v ZDA v veljavi smrtna kazen, kar je nezdružljivo s špansko zakonodajo. V skladu s špansko zakonodajo je lahko najvišja možna kazen 30 let zapora, izročitev osumljencev pa je mogoče le, če bo ameriško pravosodje upoštevalo ta pogoj. Predstavnik filipinske vojske pa je danes sporočil, da so filipinske oblasti aretirale tri moške, ki naj bi bili povezani z bin Ladnovo teroristično skupino Al Kaida.

Straw v Pakistanu o vseafganistanski konferenci

zaveznik opazuje položaje pred Konduzom
zaveznik opazuje položaje pred Konduzom FOTO: Reuters

Britanski zunanji minister Jack Straw se je v pakistanski prestolnici Islamabad sestal s pakistanskih vodstvom na pogovorih o politični prihodnosti Afganistana. Ob tem je pakistanski zunanji minister Abdul Satar izrazil zaskrbljenost, da bo Severno zavezništvo na napovedani vseafganistanski konferenci v Bonnu dobilo preveliko vlogo. V Severnem zavezništvu so večinoma pripadniki manjšin, kot so Uzbeki in Tadžiki. Pakistan se boji, da bo tako na konferenci večinsko paštunsko prebivalstvo ostalo v ozadju.

Straw je še posvaril pred morebitno človekoljubno katastrofo v Konduzu.

Vendrell za "diskretno" namestitev mednarodnih sil

Kunduz, severni Afganistan
Kunduz, severni Afganistan FOTO: Reuters

Posebni odposlanec ZN za Afganistan Francesc Vendrell se je po včerajšnjih pogovorih z britanskim zunanjim ministrom Jackom Strawom v Islamabadu zavzel za namestitev "diskretnih" mednarodnih sil v Afganistanu, saj so po njegovem mnenju razmere v okolici Kabula zaskrbljujoče. Obenem je izključil možnost takojšnje namestitve morebitnih mirovnih sil. S

everno zavezništvo, ki nadzoruje afganistansko prestolnico od 13. novembra, zavrača namestitev tujih sil v državi, Vendrell pa je izrazil prepričanje, da vsi Afganistanci ne nasprotujejo navzočnosti tujih sil, ki bi pomagale pri vzdrževanju reda.

Putin odredil večjo humanitarno pomoč za Afganistan

Britanski zunanji minister Jack Straw
Britanski zunanji minister Jack Straw FOTO: Reuters

Ruski predsednik Vladimir Putin pa je ministrstvu za izredne razmere odredil, da pripravi načrt za vzpostavitev centra v Afganistanu, od koder bi organizirali in pošiljali rusko človekoljubno pomoč. V Kabul naj bi v kratkem odšla tudi skupina predstavnikov ministrstva za izredne razmere in ministrstva za zdravstvo, ki bi skupaj s Severnim zavezništvom ocenila, koliko pomoči bi bilo tja potrebno poslati.

Poleg omenjenega centra bi vzpostavili tudi poljsko bolnišnico. Putin je tudi ukazal povečati količino ruske človekoljubne pomoči, vendar količina pomoči zaenkrat ni znana.

Pomoč Nemčije

Nemčija je napovedala, da bo za obnovo Afganistana namenila 160 milijonov mark. Obenem je ponovno zavrnila vlogo posrednika na skorajšnji vseafganistanski konferenci. Konferenca naj bi bila zaprta za javnost, kako dolgo bo trajala, pa še ni znano. "Nemška vlada je gostiteljica," so poudarili v Berlinu. Sicer naj bi po ocenah ZN za obnovo Afganistana v prihodnjih petih letih potrebovali 6,5 milijarde dolarjev.

Nek predstavnik ZN pa je v Uzbekistanu izrazil upanje, da bodo ZN lahko čimprej začeli redne humanitarne akcije na območju Mazar-e-Šarifa na severu države. "Pripravljeni smo, da v tednu dni začnemo aktivnosti," je zagotovil predstavnik ZN Antonio Donini.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20