
Sveto vojno so militantneži britanskim silam napovedali potem, ko so Britanci zaprli štiri njihove pripadnike. "Džihad bomo izvajali proti tujim enotam, ne pa tudi proti policiji in iraškim enotam," je dejal šejk Sad al Basri, predstavnik Muktade al Sadra v največjem šiitskem mestu. "Vendar pa, če se bodo tudi iraške enota bojevale na okupatorjevi strani, bomo udarili tudi po njih," je še dejal al Basri.
V Basri je medtem že prišlo do spopadov med šiitskimi milicami in britanskimi vojaki. Ubiti so bili trije militantneži.
V šiitskem svetem mestu Nadžaf je bilo ubitih sedem ljudi, 32 jih je bilo ranjenih. Spopadi ameriških in iraških varnostnih sil s privrženci al Sadra so potekali cel dan in se še nadaljujejo. Obenem je bil v spopadih blizu Nadžafa ubit ameriški vojak, pet pa jih je bilo ranjenih, je sporočila ameriška vojska.

V bagdadski četrti Sadr City je umrlo pet civilistov, 58 jih je bilo ranjenih. V četrti so se z milicami al Sadra spopadali ameriški vojaki, je navedlo iraško ministrstvo za zdravje. V mestu Amara jugovzhodno od Bagdada so bili med granatnim obstreljevanjem kompleksa, ker imajo sedež večnacionalne sile, in sedeža mestnega guvernerja ter v spopadih med šiitskimi milicami in britanskimi vojaki
ranjeni štirje civilisti, je povedal bolnišnični vir v mestu.
Iraška policija je medtem v mestu Karbala po lastnih navedbah aretirala devet Afganistancev in 10 Irancev, ki naj bi bili v Iraku nelegalno z namenom 'terorističnih dejanj', pa tudi devet Iračanov.
Sabotaže na naftovode se nadaljuejo
Tarča sabotaže je bil medtem danes znova naftovod, ki povezuje Kirkuk na sever Iraka s turškim Ceyhanom, tarča sabotaže pa je bil tudi nek plinovod, ki napaja neko elektrarno, so navedli predstavniki naftne družbe. Kot so povedali, je eksplozija na naftovodu odjeknila popoldne, a so ogenj hitro omejili. Naftovod sicer zaradi sabotaže, izvedene pred dvema dnevoma, ne deluje. Torkova sabotaža je preprečila izvoz nafte iz Iraka v turško pristanišče. Sabotaža na plinovodu pa bo prizadela proizvodnjo elektrike v Iraku, so še navedli predstavniki iste družbe.

Z Al Kaido povezana skupina svari arabske države
Islamistična skupina, ki trdi, da je povezana s teroristično mrežo Al Kaida, je danes posvarila vlade arabskih držav, naj svojih sil ne namestijo v Irak, kar je nedavno predlagala Savdska Arabija. Če bodo te države poslale sile v Iraku, pa jim je skupina zagrozila, da bo napadla njihove interese na kopnem, v zraku ali na morju.
Pristnosti sporočila, ki je bilo objavljeno na neki islamski spletni strani, znani po objavljanju sporočil islamskih skrajnežev, ni bilo mogoče preveriti. Doslej neznana skupina se je poimenovala Tavhid va al-Hidžra oziroma monoteizem in boj.
"Arabske in muslimanske voditelje, izdajalce, danes opozarjamo, naj ne sledijo sionističnemu križarju v iraško močvirje, s tem da bi svoje vojake pošiljali v državo dveh rek," je zapisano v sporočilu. Slednje tudi hvali Filipine, Španijo, Honduras, Dominikansko republiko in Nikaragvo, ker so umaknile svoje sile iz Iraka.
Savdski zunanji minister, princ Saud al Fajsal, je minuli teden med obiskom ameriškega državnega sekretarja Colina Powella v Savdski Arabiji predstavil savdski predlog o napotitvi muslimanskih vojaških enot v Irak.
Takrat več podrobnosti ni navedel, v nedeljo pa je pojasnil, da je eden od pogojev, ki ga muslimanske države postavljajo za napotitev svojih sil v Irak, ta, da bodo te sile nadomestile koalicijske sile, ki so trenutno v državi, ne pa da bi se k njim priključile. Proti temu se je sicer v sredo izrekel iraški predsednik Gazi al Javer, ki je ocenil, da je takšen predlog nesprejemljiv.