"Sveti oče je bil izjemna osebnost in voditelj, ki bo neizbrisno ostal v našem spominu kot neomajen glasnik svobode, pravičnosti in miru ter velik prijatelj slovenskega naroda," je slovenska vlada zapisala v sporočilu za javnost. Slovenija bo papežu za vedno ostala hvaležna za veliko naklonjenost in podporo v času osamosvajanja in iskanja mednarodnega priznanja.
Predsednik državnega zbora France Cukjati je poslal sožalni brzojavki državnemu tajniku v Vatikanu Angelu Sodanu in apostolskemu nunciju v Sloveniji msgr. Santosu Abril y Castelu. "Cerkev in svet sta z odhodom papeža izgubila resnično iskren človeški vzor v prizadevanjih za mir na svetu in za pravičnejše odnose med ljudmi," je Cukjati zapisal v brzojavkah.
"Slovo tako velike osebnosti, kot je papež Janez Pavel II., nas navdaja z žalostjo ter obenem z občutkom hvaležnosti. Za njim ostaja praznina, vendar tudi navdih, upanje in spodbuda za prihodnost," je ob smrti papeža dejal slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Po besedah ministra je bil Janez Pavel II. po vsej verjetnosti najpomembnejša evropska politična osebnost zadnje četrtine 20. stoletja.
Predsednik največje opozicijske stranke LDS Anton Rop pa je ob papeževi smrti izrazil globoko sožalje. "Papež je v svojem dolgoletnem vodenju rimskokatoliške cerkve pomembno prispeval k širjenju univerzalnih vrednot miru in strpnosti. Človeštvo je z njegovo smrtjo izgubilo velikega človeka," je v izjavi za javnost zapisal Rop. Izpostavil je pomembno vlogo, ki jo je papež odigral pri osamosvajanju Slovenije, "ki ji je zelo zgodaj in odločno izrekel podporo pri uresničevanju pravice do suverenosti in mednarodnega priznanja".
Vodstvo stranke Nova Slovenija je zapisalo, da bo papež v našem spominu zapisan kot 'svetosti in modrosti, mož številnih darov'. V sporočilu, pod katerega je podpisan predsednik stranke Andrej Bajuk, je še zapisano, da Slovenci v svojih srcih gojimo še posebno hvaležnost za njegov pogum in odločnost pri priznavanju samostojne Republike Slovenije ter beatifikacijo bl. Antona Martina Slomška.
Odzivi po svetu
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski je ukazal zastave spustiti na pol droga, nacionalno žalovanje pa bo veljalo do pogreba Janeza Pavla II. "Poljska in Poljaki imajo do pokojnika posebej velik dolg. Svobodne Poljske ne bi bilo brez papeža - Poljaka," je dejal Kwasniewski.
"Dober in zvest služabnik Boga je bil poklican domov", je v odzivu na smrt papeža Janeza Pavla II. dejal ameriški predsednik George Bush, ob tem pa dodal, da je "cerkev izgubila svojega pastirja, svet pa prvaka svobode".
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je dejal, da Italija žaluje in da joka za papežem. V Italiji so tudi od nedelje razglasili tri dni žalovanja.
Tudi britanska kraljica Elizabeta II. je izrazila globoko žalost ob smrti papeža. Britanski premier Tony Blair pa je dejal, da je s smrtjo papeža svet izgubil verskega vodjo, ki so ga spoštovali ljudje vseh veroizpovedi, pa tudi ateisti. "Bil je navdih, človek izredne vere, dostojanstva in poguma," je dejal Blair.
Francoski predsednik Jacques Chirac je izrazil svojo "globoko pretresenost" in poudaril, da je užaloščena celotna Francija kot tudi vsi Francozi katoliške vere. Papež je s številnimi pastoralnimi obiski posebej počastil Francijo. Zgodovina si bo vtisnila v spomin njegovo izjemno karizmo. Vsemu človeštvu in vsem narodom bo še naprej kazal pot k zmagi, solidarnosti in svobodi, je dodal Chirac.
Belgijski premier Guy Verhofstadt je prav tako izpostavil papeževo vlogo pri propadu komunističnega režima v nekdanjem vzhodnem bloku. "Čeprav nekaterih njegovih stališč niso vsi podpirali, nihče ne more zanikati, da je papež Janez Pavel II. vtisnil svoj pečat drugi polovici 20. stoletja," je izjavil Verhofstadt v Bruslju.
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je izrazil globoko pretresenost ob papeževi smrti. Pokojnega papeža je v imenu avstrijske vlade označil za "velikega cerkvenega voditelja in državnika", ki je nenehno pozival k miru in pravičnosti ter spoštovanju človekovih pravic. Kot borec proti komunizmu in k spravi z judovstvom je papež pisal ne le cerkveno zgodovino, temveč je bil tudi fascinantna osebnost svetovne zgodovine 20. in 21. stoletja.