
Čeprav je bil kardinal Joseph Ratzinger med najresnejšimi kandidati za novega papeža, je njegova izvolitev sprožila nemalo začudenja. Mnogi namreč menijo, da bo s svojo skrajno konservativnostjo razdelil vernike in poglobil prepad med množicami in cerkvenim vodstvom, drugim se zdi prestar. "Presenečen sem bil iz več razlogov. Prvi je njegova starost. Drugi je, da se mi je zdel oseba, ki bo preveč razdelila vernike. Toda mnenje kardinalov najbrž ni bilo tako. Jasno je, da bo to papež, ki bo zelo resno jemal težave katoliške cerkve v Evropi," je misli mnogih izrazil Lawrence Cunningham, profesor teologije na univerzi v Indiani. Večina pa je prepričana, da bo 78-letni Nemec nadaljeval delo svojega predhodnika ter da ga čaka težka naloga.

Med prvimi, ki je čestital novoizvoljenemu papežu, je bil generalni sekretar OZN Kofi Anan. "Združeni narodi in sveti sedež delita močno zavezanost miru, socialni pravičnosti, človeškemu dostojanstvu in verski svobodi ter spoštovanju med religijami. Kofi Anan želi papežu Benediktu XVI. dovolj moči in poguma, ko prevzema velikansko odgovornost," je bilo zapisano v njegovem sporočilu.
Ameriški predsednik George Bush ceni predvsem papeževo zavezanost veri. Benedikta XVI. je označil za modrega človeka z neprecenljivim znanjem.
Dolg in uspešen pontifikat je v imenu Evropske komisije novemu papežu zaželel njen predsednik Jose Manuel Barrosu, ki je izrazil upanje, da se bo Benedikt XVI. tako kot njegov predhodnik boril za človekove pravice in za spoštovanje med narodi in verami. Prepričan je, da so kardinali izbrali pravega človeka.
Nemški kancler Gerhard Schröder je navdušen nad dejstvom, da na Petrovem prestolu sedi njegov rojak. "To je velika čast za Nemčijo. Čestitam mu v imenu vlade in v imenu vseh nemških državljanov. Veselim se, da ga bom lahko pozdravil med Svetovnimi dnevi mladih v Koelnu," je dejal takoj po imenovanju novega papeža. Po njegovem mneju je bavarski teolog vreden naslednik Janeza Pavla II.
Francoski predsednik Jacques Chirac je papežu Benediktu XVI. poslal "najbolj prisrčne čestitke". Ob tem mu je zatrdil, da bo Francija še naprej sodelovala z Vatikanom za mir, pravičnost, solidarnost in človekovo dostojanstvo.
Na Poljskem so z izbiro zadovoljni. "To je dobra izbira. Nadaljevanje papeža Janeza Pavla II. Nadaljeval bo misijo našega dragega papeža," je dejal Nobelov nagrajenec za mir in vodja zgodovinskega poljskega sindikata Solidarnost Lech Walensa in opozoril: "Precej je star, ne vem, kako se bo soočil z izzivi, ki so pred njim."
Sicer pa Poljaki pričakujejo, da bo nemški papež nadaljeval delo svojega poljskega predhodnika. Katarrzyna Zbiegin, odvetnica iz Varšave: "To je odlična izbira. Malo sem se bala, a zdaj vem, da je cerkev v dobrih rokah. Mislim, da bo Ratzinger najbolje nadaljeval poslanstvo Janeza Pavla II. Njegova pridiga med pogrebom Janeza Pavla II. mi je segla v srce tako kot drugim Poljakom. Mislim, da katoličani še niso bili pripravljeni na papeža iz Latinske Amerike ali Afrike. Všeč mi je, da je novi papež iz Evrope, ki se prav zdaj sooča s krizo vrednot. Mislim, da bo njegovo papeževanje nadaljevanje pontifikata Janeza Pavla II." "Takoj sem se šla zahvalit Bogu, da imamo nemškega papeža," pa je povedala vernica, ki so jo ustavili pred münchensko katedralo, kjer je bil Ratzinger nadškof.

Odzvali so se tudi na ameriškem združenju, ki povezuje ljudi, ki so jih zlorabili duhovniki. Papeža Benedikta XVI. so pozvali, naj ne pokaže tolerance do pedofilov med duhovniki. "Ratzinger se mnogim zdi oseba, ki bo razdelila vernike, ki mu je bojevitost ljubša od sočutja in doseganja kompromisov. Vseeno mu želimo vse dobro," je dejala predsednica združenja Mary Grant.
Veliko bolj kritični pa so pri združenju ameriških gejev in lezbijk. "Danes so princi rimskokatoliške cerkve izbrali za papeža človeka, ki si je že pridobil sloves zaradi svojega neizprosnega in strupenega sovraštva do homoseksualcev, kardinala Josepha Ratzingerja," je dejal predstavnik omenjenega združenja in dodal: "Res je bil med vladavino Janeza Pavla II. prav kardinal Ratzinger tvorec cele vrste naznanil, ki so homoseksualce opisovali kot zlo."