"EU ni Varšavski pakt, pač pa politični klub; države imajo pravico izraziti lastna mnenja," je v Londonu izjavil evropski komisar Chris Patten.
Vsaka država članica Evropske unije je lahko povsem svobodno izrazila svoje mnenje in nacionalne poglede na iraško krizo, zato ne vidim razloga, zakaj bi imele države kandidatke manj pravic, je v današnjem prvem odzivu na včerajšnjo ostro Chiracovo kritiko, v Bruslju dejal predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox.
Chiracove kritike je zavrnila Bolgarija. Namestnik tamkajšnjega zunanjega ministra je izjavil, da s tem francoski predsednik ni zavzel produktivnega pristopa. Chirac je bil namreč še posebej kritičen do Bolgarije in Romunije, dveh kandidatk, ki se v EU ne bosta vključili v tekočem širitvenem valu, pač pa računata, da bo to možno leta 2007. "Če si želita zmanjšati možnosti za vstop v EU, državi ne bi mogli najti boljšega načina.« V Bolgariji v odgovor zagotavljajo, da bolgarska stališča niso bolj blizu ameriškim kot evropskim. "Nobena uradna izjava bolgarskih predstavnikov ne more upravičiti tako negativnih interpretacij," je ob tem dejal namestnik zunanjega ministra.
Za neupravičene so Chiracove kritike označili na Slovaškem. EU do ponedeljka zvečer do vprašanja ni imela skupnega stališča in tako kandidatke sploh niso imele možnosti, da bi se evropskemu stališču pridružile, je izjavil tiskovni predstavnik slovaškega zunanjega ministrstva. Pri tem je tudi menil, da očitki niso pravični, saj bi jih v tem kontekstu Chirac lahko naslovil npr. tudi na Veliko Britanijo, Portugalsko ali Španijo, ki stojijo na podobnem stališču kot Slovaška.
Ostro se je na kritike, češ da so kandidatke zavzele proameriško stališče, odzvala Poljska, kjer so opozorili, da ima država vsekakor pravico izražati svoja mnenja. "Poljska ima pravico, da se odloči, kaj je prav za Poljsko. Francija bi morala to spoštovati in se raje pozanimati, zakaj je poljsko stališče drugačno od francoskega ," je izjavil namestnik zunanjega ministra Adam Rotfeld. Poljaki zavračajo tudi Chiracova opozorila glede včlanjevanja teh držav v EU. Če neka članica misli, da je odpiranje vrat za nove članice "neka velikodušna gesta, potem je prišlo do nesporazuma". "Menimo, da je vstop v EU velika priložnost za državo, vstop Poljske v Unijo pa hkrati velika priložnost za samo povezavo," je dejal Rotfeld ter ponovil, da imajo države pravico do lastnih stališč, kar bi morala Francija spoštovati.