Bolgarija:
Po mnenju bolgarske vlade širitev zveze Nato na še sedem novih članic končuje "umetno razdelitev Evrope". Uradna Sofija je povabilo v zavezništvo označila za zgodovinski dogodek, predsednik bolgarskega parlamenta Ognjan Gerdžikov pa je govoril o neizpodbitnem uspehu za Bolgarijo.
Latvija:
S povabilom v zvezo Nato se za Latvijo, po mnenju latvijske predsednice Vaire Vike-Freiberga, začenja novo obdobje. "Odslej ne bo nič več tako kot prej," je dejala Vike-Freibergova. Po njenih besedah se bodo tako za Latvijo zmanjšala varnostna tveganja, država pa bo lahko prispevala svoj delež k aktivnostim zavezništva.
Litva:
Litovski predsednik Valdas Adamkus je današnji dan označil za velik dan za Litvo in izrazil prepričanje, da se povabila v Nato veseli vse litovsko ljudstvo. Litovski zunanji minister Antanas Valionis pa je pojasnil, da je Litva že od nekdaj spadala v evropsko civilizacijo, sedaj pa je z vrnitvijo v zahodne institucije napravila velik korak naprej.
Romunija:
Za Romunijo predstavlja povabilo k pristopnim pogajanjem za članstvo v Nato, po besedah romunskega predsednika Iona Iliescuja, radikalni razkol s preteklostjo, saj naj bi se s tem uresničil del idealov revolucije leta 1989, ko je bil s položaja strmoglavljen komunistični diktator Nicolae Ceausescu. Romunski predsednik se je ob tem zahvalil vsem političnim silam za njihova prizadevanja za pridobitev zaupanja Zahoda. Romunski premier Adrian Nastase pa je izrazil upanje, da bo članstvo v zvezi Nato v Romunijo prineslo več tujih investicij.
Slovaška:
Slovaški obrambni minister Ivan Simko je menil, da povabilo v Nato predstavlja mejnik na poti Slovaške nazaj v zahodno civilizacijo. "Čeprav smo vedno bili del te civilizacije, smo sedaj dobili potrdilo, da spadamo v sistem, ki skrbi za svojo varnost," je povedal Simko novinarjem v Pragi. Po njegovih besedah bo vojaška reforma, ki jo je sprožila vlada premiera Mikulaša Dzurinde, naredila Slovaško za enakovrednega vojaškega partnerja naprednejšim državam. Slovaški zunanji minister Eduard Kukan pa je menil, da mora Slovaška, zdaj ko je bila povabljena v Nato, dokazati, da lahko prispeva zavezništvu, slovaške nasprotnike zvezi Nato pa je pozval, naj brez predsodkov razmislijo, kaj je dobro za njihovo državo.
Estonija:
Estonijo pred članstvom v severnoatlantskem zavezništvu, po besedah estonskega predsednika Arnolda Ruutela, čaka še težko delo. "Sedaj se bodo začeli pogovori z zavezništvom," je pojasnil Ruutel. "En cilj smo dosegli. Začenja se nova faza v zgodovini Estonije," je dejal. Estonijo pred članstvom čakajo predvsem nadaljnje reforme estonskega obrambnega sistema. "Povabilo je priznanje, a obenem tudi obveza," je dejal Ruutel, ki se trenutno mudi na obisku v Italiji.