Promocija dopadljivejše kvaziznanosti je nedopustna. Tako ostro se je biotehniška fakulteta odzvala na odmeven video Tine Gaber, v katerem diskreditira avtorja študije o vplivu nutrij Huberta Potočnika.
Nutrija je, žal, globalno opredeljena kot ena izmed najbolj invazivnih živalskih vrst, še pravi biolog doktor Potočnik, ki je leta 2019 bdel nad študijo Biotehniške fakultete o naravovarstvenem vplivu nutrij.
"Odgovorni nosilec projekta je bil Hubert Potočnik, med drugim član strokovno-znanstvenega sveta Lovske zveze Slovenije. Študija sama ne predstavlja koruptivnega dejanja, je pa v študiji jasno izražen motiv za bodočo sistemsko korupcijo," v videoposnetku trdi Gabrova.
Potočnik, kot pravi, ceni njen pozitiven odnos do živali, z njo ne želi polemizirati, njej videoposnetek pa doživlja kot osebno in strokovno žalitev. Poudarja namreč, da je bila študija pripravljena strokovno in profesionalno neoporečno
Robert Golob je v sredo v oddaji 24UR ZVEČER svojo partnerko vzel v bran. "Vsak ima pravico do svojega mnenja, to je osnovno načelo. Ampak ali vi mislite, da živimo še vedno v državi, kjer bo moški nadzoroval besede svoje partnerke? Jaz tega ne verjamem," je dejal.
Pa vendar, meni filozof Boris Vezjak, bi bilo po izrečenih obtožbah na mestu njeno opravičilo ali celo opravičilo obeh, tudi samega premierja: "Mislim, da gre za nedopusten poseg v avtonomijo stroke, v avtonomijo znanosti. Njen nastop je dejansko bil osebno in strokovno žaljiv, ponižujoč in hkrati vsebuje hude obtožbe," je povedal.
Tina Gaber namreč v videoposnetku poudarja, da se študija ukvarja predvsem s finančnim vidikom izlova nutrij. "Višino stroškov so le v prvih parih letih ocenili na več kot pol milijona evrov, gre za naš davkoplačevalski denar, za metodo, ki še nikoli ni bila nikjer uspešna in mi bi bili prva država v EU, ki bi imela vse nacionalni pilotni projekt iztrebljanja nutrij. Je pa Sizifovo delo super, če prinaša zaslužek," v videoposnetku pravi Gabrova.
Vezjak se sicer strinja, da je peticijo, pod katero je podpisanih skoraj 25 tisoč ljudi, treba upoštevati, a to še ne pomeni, da je stvar pravilna, je jasen. "Če imamo peticijo, ki jo podpisuje pet milijard prebivalcev planeta Zemlje, ki trdijo, da je Zemlja ploščata, zaradi tega Zemlja ne bo nič bolj ploščata," opozarja.
Gabrova: Ne nasprotujem stroki
Premier je med vrsticami s svojim mnenjem že stopil na stran svoje partnerke: "Če me vprašate, kakšno je moje mnenje – da moramo v primeru nutrij najti boljšo rešitev. Ali sem jaz specialist? Nisem, zato se ne bom izražal."
"Samo število in način, na katerega je predsednik vlade to prezentiral, češ tu imamo 25 tisoč podpisov, zdaj pa bo morala stroka poklekniti, je pravzaprav neopravičljiv," pa izpostavlja Vezjak.
Da je, ko gre za upravljanje z invazivnimi tujerodnimi vrstami, kamor sodijo tudi nutrije, nestrokovno zagovarjanje takšnih vrst za ekosistem le še toliko bolj škodljivo, pojasnjuje dekanja Biotehniške fakultete Marina Pintar. In še, da je prenos etičnega stališča, ki zagovarja svetost življenja posameznega bitja, nevzdržen ali pogosto celo škodljiv za vrsto drugih bitij.
Ministrstvo za kmetijstvo pa je v odzivu zapisalo, da odločno zavračajo vse pavšalne očitke o vnaprej dogovorjenih postopkih ali finančnem interesu posameznikov, ter da ne drži, da je bila odločba za izlov izdana mimo oči javnosti. Tina Gaber pa nam je pojasnila še, da ne nasprotuje stroki ali lovcem, da pa močno nasprotuje posameznikom, ki ne igrajo po pravilih.
KOMENTARJI (518)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.