Odvetniki v Srbiji so danes protestno prenehali delati. Teden dni ne bodo opravljali nobenega odvetniškega dela, niti v najbolj nujnih pripornih zadevah. S tem želijo poslati jasno sporočilo "enotnosti profesije in odločnosti, da se s takšnimi primeri ne bodo sprijaznili". Povod za stavko je sobotni umor odvetnika Dragoslava Miša Ognjanovića.
Odvetniški zbornici Srbije in Beograda sta ob tem napovedali, da bosta razpisali denarno nagrado za tiste, ki bodo tožilstvu podali verodostojne informacije, ki bi privedle do obtožnic za storilce in naročnike umora 57-letnega Ognjanoviča. Zahtevajo tudi sestanek z ministrstvom za pravosodje in policijo, cilj pa je oblikovati posebno preiskovalno ekipo za odkritje storilcev sobotnega umora.

Tihem protestu odvetnikov se je pridružil tudi Tomislav Višnjić, ki je umorjenega dobro poznal. Nekaj časa sta sodelovala na haaškem sodišču, ko je bil Ognjanović v svetovalni ekipi za vojne zločine obtoženega Slobodana Miloševića, Višnjić pa je takrat zastopal drugega obtoženca.
Novica o tem, da so Ognjanovića ustrelili pred njegovim domom, ga je zelo pretresla. "Težko je, ko nekoga poznate že dolga leta, ne morete pa mu kot osebi ničesar zameriti. In ta podatek, da je bil ubit najverjetneje samo zato, ker je opravljal svoje delo, je zelo zaskrbljujoč," je dejal.
"Gre za protest iz obupa, da na ta način preusmerimo pozornost na ta problem, da se to obsodi in razišče," pravi odvetnik.
'Ko se ukvarjate s kriminalom, tu ni meja'
Ognjanović je bil namreč odvetnik tudi v številnih odmevnih primerih, povezanih s srbsko in črnogorsko mafijo. Na sodišču je denimo zagovarjal tudi Luko Bojovića, ki so ga v Srbiji oprostili vseh obtožb, v Španiji pa prestaja 18-letno zaporno kazen zaradi nedovoljenega posedovanja orožja. Zastopal je tudi njegovo mamo, ki so jo lani privedli pred sodnika v Črni gori.
"Dejstvo je, da je dalj časa zastopal eno od strani v "vojni klanov", ki je že rezultirala v nizu umorov," pravi Višnjić. Po poročanju srbskih medijev gre za spopad med klanoma Bojović in Šaranović. Kriminalnima združbama, ki se ukvarjata s preprodajo drog, orožjem, umori in drugimi kaznivimi dejanji.
Pred dvema letoma in pol se je v Beogradu že zgodil podoben umor odvetnika Vladimirja Zreleca, ki je pred sodiščem zagovarjal Slobodana Šaranovića. "Glede na to, da se je že enkrat zgodil umor odvetnika v zvezi s tem spopadom, je zelo verjetno, da je tudi ta umor povezan s tem," je prepričan Višnjić.
Se odvetniki v Srbiji pogosto srečujejo s tovrstnimi grožnjami? Višnjič pravi, da ne, čeprav tisti, ki delajo na področju organiziranega kriminala, lahko pričakujejo različne neprijetnosti med opravljanjem svojega dela. "Ko se ukvarjate s kriminalom, tu ni meja. Zadnja meja, ki jo lahko prekoračijo, je ta – umor," pravi Višnjić.
Ta spor med klanoma naj bi segal tudi izven meja Srbije, traja pa že več let. "Očitno se ta vojna ne umirja, in očitno imajo neke sezname, po katerih gredo," ocenjuje Višnjić.
Španska preiskava je pokazala, da naj bi bil Bojovićev klan povezan z umori v Srbiji, Španiji in na Nizozemskem ter z ropi in preprodajo droge v Švici, Romuniji, ZDA in na Nizozemskem, je poročal srbski časopis Vreme.
Ognjanovića so v soboto ubili pred njegovim domom, med streljanjem je bil lažje ranjen tudi njegov 26-letni sin. Za storilci se je izgubila vsaka sled. Mediji so sicer v nedeljo poročali, da naj bi morilca posnele varnostne kamere iz bližnjih stavb.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.