Papež Benedik XVI. je Wielgusov odstop sprejel, njegovega predhodnika, kardinala Jozefa Glempa pa zaprosil, naj do nadaljnjega še naprej opravlja položaj nadškofa.
Wielgus bi sicer morali danes slovensno umestiti za nadškofa, potem ko so ga v petek na verski slovesnosti za zaprtimi vrati že posvetili, a zdaj do tega, kot kaže, ne bo prišlo.
Da je sodeloval z osovraženo poljsko tajno policijo SB je nesojeni nadškof priznal v petek, kmalu po posvetitvi. "Danes pred vami priznam napako, ki sem jo zagrešil v preteklosti, kot sem še priznal svetemu očetu," je v izjavi navedel 67-letni Wielgus. Poljske katolike, ki predstavljajo 90 odstotkov prebivalstva 38,5-milijonske države, je zaprosil za odpuščanje za svojo "napako" in dodal, da "odločitev" o svoji prihodnosti prepušča papežu Benediktu XVI.
Pred petkom je Wielgus sodelovanje s SB zanikal in celo zaprosil cerkev, naj preuči obtožbe, ki so se pojavile v decembru.
Gazeta objavila dosje
Desno usmerjeni časnik Gazeta Polska je v četrtek na svoji spletni stani objavil 68 strani dolg dosje o Wielgusu, ki so pokazali, da je tajna policija Wielgusa rekrutirala leta 1967, ko je bil 28-letni študent filozofije, z njo pa je sodeloval dve desetletji.
Posebna komisija, ki so jo v cerkvi oblikovali tudi na prošnjo Wielgusa samega, pa je po preučitvi obtožb sklenila, da je varšavski novi nadškof dejansko sodeloval s tajno policijo, ni pa želela navesti, ali je to komurkoli škodilo.
Wielgusovo priznanje je Poljsko zadelo v bistvo. Do njega je namreč prišlo potem, ko je katoliška cerkev, ki je veljala za eno od trdnjav opozicije komunizmu, po letih molka lani priznala, da so njeni duhovniki sodelovali s tajno policijo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.