Tujina

Odstopil še en poljski duhovnik

Varšava, 08. 01. 2007 18.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Zaradi domnevnega vohunjenja za oblasti v času komunizma je odstopil že drugi poljski duhovnik.

Stanislaw Wielgus
Stanislaw Wielgus FOTO: Reuters

Dan potem ko je tik pred dokončno posvetitvijo v novega varšavskega nadškofa zaradi sodelovanja s poljsko tajno policijo iz komunističnih časov SB odstopil Stanislaw Wielgus, se je za isti korak odločil še duhovnik Janusz Bielanski. Bielanskega, ki je prelat v eni najpomembnejših poljskih cerkva, krakovski katedrali Wawel, kjer je bil novomašnik kasnejši papež Janez Pavel II., prav tako obtožujejo, da je bil eden od sodelavcev tajne policije. "Wielgusov primer jasno dokazuje, da preteklosti ni mogoče ubežati. To zdaj vidimo pri primeru očeta Belanskega," je komentiral ugleden duhovnik in novinar Kazimierz Sowa.

Kriza v katoliški cerkvi na Poljskem se tako poglablja. Začela se je, ko je cerkev, sicer ena od trdnjav opozicije komunizmu, po letih molka lani priznala, da so njeni duhovniki sodelovali s tajno policijo. Zdaj Poljaki ugibajo, koliko jih je to počelo.

Vatikanu se ni nič sanjalo

V Vatikanu trdijo, da papež Benedikt XVI. ni vedel nič o obtožbah, ko je prejšnji mesec Wielgusa predlagal na mesto varšavskega nadškofa. Wielgus je nato odstopil prav na zahtevo svetega očeta, ki ga zdaj na Poljskem hvalijo, da je cerkev rešil pred še večjo sramoto.

Vedenje katoliških duhovnikov pa buri duhove tudi v sosednji Slovaški, kjer je nadškof Jan Sokol obdobje avtoritarne vladavine nacističnega kolaboranta, duhovnika Jozefa Tisa, med drugo svetovno vojno opisal kot obdobje blagostanja ter s tem razburil predvsem judovsko in romsko skupnost.

Slovaški premier Robert Fico se je od Sokolove izjave distanciral. "Tiso je bil odgovoren za deportacijo 70.000 slovaških Judov in za zatiranje slovaškega odporniškega gibanja," je dejal.

Najvišji predstavnik katoliške cerkve na Poljskem, kardinal Jozef Glemp, ki ga je papež zaprosil, naj do nadaljnjega še naprej opravlja položaj nadškofa, je medtem pod velikim javnim pritiskom, saj se je celo po Wielgusovem priznanju postavil v bran slednjemu. Če bi bilo po njegovem, bi bil Wielgus nadškof, je dejal v nedeljo pred verniki, medtem ko se zdi večini poljskih katolikov nesprejemljivo, da je njihov duhovni voditelj sodeloval s tajno službo. Katoliške veroizpovedi je kar devet desetin Poljakov.

Kdo vse je sodeloval z obveščevalci?

Na Poljskem še vedno odkrivajo, kdo vse je bil v komunizmu vključen v močno razpredeno mrežo policijskih obveščevalcev. Poljski predsednik Lech Kaczynski in njegov brat dvojček, premier Jaroslaw Kaczynski sta po prihodu na oblast sicer zagotovila, da za tiste, ki so tesno sodelovali z oblastmi v prejšnjem režimu, ne bo več prostora v javnem življenju.

Posebna komisija, ki so jo v cerkvi oblikovali tudi na prošnjo Wielgusa samega, pa je po preučitvi obtožb v petek sklenila, da je varšavski novi nadškof dejansko sodeloval s tajno policijo, ni pa želela navesti, ali je to komurkoli škodilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.