
Abašidze se je za odstop odločil po triurnem srečanju s predsednikom ruskega sveta za nacionalno varnost Igorjem Ivanovom in gruzijskim premijerjem. Tiskovno predstavništvo sveta za nacionalno varnost ruske federacije je sporočilo, da se je Abašidze odločil za odstop zato, da bi se izognil prelivanju krvi, ki bi lahko terjalo številne žrtve. "Možno je, da bo tukaj še precej streljanja. Prosim, zapustite ta prostor in odidite. Vsem bi se rad zahvalil za lojalnost," je izjavil Aslan Abašidze, nekdanji predsednik Adžarije. Ta je po odstopu odpotoval v Rusijo, ob odhodu iz Batumija pa ni dajal izjav. Na poti na letalo ga je pospremilo približno 150 varnostnikov.

Ljudstvu, ki je na ulicah množično zahtevalo odstop Abašidzeja, se je gruzijski predsednik Mihail Sakašvili danes v Batumiju zahvalil za podporo. Abašidzeju je zaradi mirnega odstopa z oblasti obljubil imuniteto, čeprav ga je označil za diktatorja in ga celo primerjal s Sadamom Huseinom. "Zatiral je ljudstvo, bil je neke vrste mini Sadam Husein z vsemi značilnostmi pravega diktatorja. Toda ljudje so šli na ulice in ga zrušili. To je prava moč demokracije!" je bil vznemirjen Sakašvili.

Na odločitev Sakašvilija bodo takoj vzpostavili državno volilno komisijo, v prihodnjih dveh dneh pa bo ta imenovala začasne vodje okrožij in mest, je povedal Džvanija. Komisija bo pripravila tudi nove volitve vrhovnega sveta avtonomne republike Adžarije in drugih teles. Volitve bodo potekale kmalu, je dodal Džvanija. V imenu Sakašvilija je Džvanija tudi zatrdil, da bodo avtonomni status Adžarije spoštovali.
"Avtonomni status Adžarije ni ogrožen in tudi v prihodnosti ne bo. Nove volitve bodo potekale upoštevajoč ta posebni status, ki bo sedaj končno razjasnjen v posebnem ustavnem zakonu," je še povedal gruzijski premier.
Kot je danes sporočilo adžarsko predstavništvo v Moskvi, Abašidze še ni zaprosil za politično zatočišče v Rusiji. Abažidze je v Moskvo dopotoval skupaj s predsednikom ruskega sveta za nacionalno varnost Igorjem Ivanovom, Adžarijo pa je zapustil skupaj s sinom Georgijem in nekdanjim ministrom za državno varnost Josifom Goguitidzeom ter še nekaj najbližjimi sodelavci.

Gruzijski veleposlanik v Moskvi pa je dejal, da Abažidzeju, ki mu je Sakašvili odobril imuniteto, nihče ne grozi in da lahko tako kot nekdanji gruzijski predsednik Edvard Ševardnadze v Tbilisiju ali, če želi v Moskvi, mirno piše svoje spomine.

Vest o odstopu Abašidzeja, ki jo je najprej objavil gruzijski premier Zurab Džvanija, v noči na četrtek množica na ulicah Batumija pospremila z navdušenimi vzkliki veselja. Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je zatem za gruzijsko radio-televizijo dejal, da je Abašidze zbežal, Adžarija pa je sedaj svobodna. Sakašvili je medtem tudi že prispel v to avtonomno gruzijsko pokrajino, ki jo je v sredo za prehodno obdobje postavil pod neposredno upravo Tbilisija.
Gruzijska zunanja ministrica Salome Surabišvili pa je pozdravila veliko vlogo Rusije, ki jo je ta imela pri mirni rešitvi adžarijske krize. Po njenih besedah Abašidzijev odstop predstavlja odlično podlago za rusko-gruzijske pogovore v prihodnosti. Po Sakašvilijevem mnenju pa je Rusija pri reševanju krize v Adžarji odigrala konstruktivno vlogo.