"Znova potrjujemo nelegitimnost Nicolasa Madure," je dejal predsednik parlamenta Juan Guaidó in dodal, da bo z "10. januarjem državni zbor edini legitimni predstavnik ljudstva". Tega dne naj bi namreč venezuelski predsednik zaprisegel za novi šestletni mandat, po spornih in kontroverznih volitvah, ki so potekale maja lani, piše France24.
'Odstop Madura je edina pot, ki vodi k obnovi demokracije v Venezueli'
Predstavniki desetih latinskoameriških držav in Kanade, ki so članice koalicije Lima Group, so se na srečanju v perujski prestolnici Limi strinjali, da je legitimnost drugega mandata venezuelskega predsednika Nicolasa Madura vprašljiva.
V Limi so ugotavljali, kako se soočiti z vse bolj avtoritarnim Madurom in ogromnim številom Venezuelcev, ki množično bežijo iz države zaradi gospodarske krize.
Kot so zapisale v sklepu, je odstop Madura edina pot, ki vodi k obnovi demokracije v Venezueli, zato so ga pozvali, naj naslednji četrtek ne zapriseže ponovno kot venezuelski predsednik. Namesto tega naj pristojnost podeli kongresu, ki ga nadzira opozicija, in to vse dokler se v državi ne bodo odvile nove in predvsem pravičnejše volitve.
"Samo s popolno obnovo demokracije in s spoštovanjem človekovih pravic je mogoče rešiti politično, gospodarsko in socialno krizo v Venezueli," so se na srečanju strinjali ministri.
Še pred objavo skupne izjave pa je venezuelski zunanji minister Jorge Arreaza okaral koalicijo zaradi njihovega pogovora z ameriškim državnim sekretarjem Mikom Pompeom, češ da koalicija sprejema navodila neposredno od ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
"Kakšen prikaz ponižujoče podrejenosti," je tvitnil Arreaza.
Nekdaj premožna in z nafto bogata latinskoameriška država je že dlje časa v krempljih hude krize, ki jo zaznamuje hiperinflacija. Ta ljudem otežuje, da bi si privoščili zdravila in določeno hrano, kot je na primer meso. Po ocenah Združenih narodov se je od leta 2015 pa do danes iz države izselilo že 2,3 milijona Venezuelcev.
Mehika se ne bi rada več vmešavala v venezuelsko notranjo politiko
Koalicija Lima Group je bila ustanovljena pred več kot enim letom s strani pretežno konservativnih latinskoameriških vlad, ki želijo ublažiti krizo v Venezueli, saj ta ogroža stabilnost regije. Koalicija je že v preteklosti obsodila Madura in ga označila za diktatorja, a z zdajšnjim pozivom po odstopu se zdi, da člani koalicije že izgubljajo svoje potrpljenje.
Toda kljub ognjeni in ostri retoriki proti Maduru, se koalicija razhaja pri številnih ideoloških vprašanjih. Regionalni velikan Mehika je bil eden prvih in največjih promotorjev skupine Lima Group. A na petkovo srečanje mehiška vlada ni poslala svojega zunanjega ministra, temveč le nepomembnega uradnika. To odraža politiko nevmešavanja, ki jo želi spodbujati novoizvoljeni levičarski predsednik Andres Manuel Lopez Obrador.
Maduro je sicer odpotoval v Mehiko na slovesno prisego Obradorja kot novega mehiškega predsednika in se z njim tudi sestal.
Novi brazilski predsednik ostri nasprotnik Madura
ZDA na drugi strani formalno ni članica koalicije, ampak le njena glasna podpornica. Mike Pompeo je na srečanju sodeloval preko videokonference. Je pa Pompeo letos že obiskal Latinsko Ameriko, in sicer se je udeležil prisege novega brazilskega kontroverznega predsednika Jaira Bolsonara in se kasneje ustavil še v Kolumbiji, kjer se je sestal s predsednikom Ivanom Duquejem. Tako Bolsonaro kot Duque se sicer strinjata z ostro retoriko koalicije proti venezuelskemu predsedniku.
A analitiki opozarjajo, da koaliciji ne bo uspelo tako hitro spodnesti stolčka Maduru. "Resnica je, da Maduro ne bo samo predal ključev," je za Guardian pojasnil Goeff Ramsey, venezuelski analitik.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.