Premier Borut Pahor je napovedal, da bo Slovenija svoja stališča h kompromisnemu predlogu evropskega komisarja Ollija Rehna o reševanju vprašanja meje s Hrvaško posredovala v tednu po 10. maju.
O predlogu po njegovih besedah trenutno potekajo intenzivna politična in strokovna posvetovanja. Pravni strokovnjaki, domači in tuji, bodo po besedah Pahorja čez praznike do srede pripravili dokončen predlog stališč, ta bo predmet obravnave predsednikov vseh parlamentarnih strank, potem bo to informacijo kot stališče v četrtek sprejela vlada. V petek – tako si želi vlada – bo to verjetno predmet izmenjave mnenj v odboru DZ za zunanjo politiko.
Mesić za mednarodno pravo
Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je v uvodnem nagovoru ob konferenci o širitvi EU v Zagrebu pojasnil, da bi bil nevaren presedan, če bi slovensko-hrvaško mejno vprašanje reševali kakor koli drugače kot z mednarodnim pravom. To bi namreč lahko privedlo do tega, da bi cela regija še dolgo ostala zunaj Evropske unije.
Spomnil je, da je Hrvaška, kot piše v lanskoletnem poročilu o napredku, želela zaključiti pogajanja o polnopravnem članstvu do konca tega leta. Pogajanja pa so po njegovih besedah že dalj časa zaustavljena ''zaradi enega bilateralnega vprašanja", to je mejnega spora s Slovenijo.
'Vztrajamo, da se mejna vprašanja rešujejo izključno na osnovi mednarodnega prava. Pristati na kaj drugega bi bil nevaren presedan, ki bi celotno regijo še dolgo držal zunaj Unije,'' je poudaril Mesić in dodal, da blokada pogajanj škodi vsem, ne samo Hrvaški. Še posebej škodi regiji, ki je zaradi tega po Mesićevih besedah ostala ''brez vetra v jadrih, ki je nujen za nadaljevanje reform''.
Hrvaški strokovnjaki odobravajo Rehnov predlog
Zadnji kompromisni predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna glede reševanja slovensko-hrvaškega spora je sicer pri hrvaških strokovnjakih naletel na odobravanje. Hrvaškim mednarodnim pravnikom se tako ne zdi sporen niti drugi vidik Rehnovega kompromisnega predloga, zaradi katerega je pravzaprav hrvaško zunanje ministrstvo sploh zaprosilo za posvet s strokovnjaki. Gre za del predloga, po katerem naj bi se Slovenija in Hrvaška o koriščenju pomorskih območij in o dostopu Slovenije do odprtega morja, poskusili dogovoriti v skladu z mednarodnim pravom, načelom pravičnosti in v duhu dobrososedskih odnosov.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.