"Odločili smo se, da ponudimo plačilo nadomestila in pomagamo v največji možni meri," je na novinarski konferenci dejal predsednik uprave Tepca Masataka Šimicu. Dodal je, da bodo odškodnino plačali gospodinjstvom, ki so bila prisiljena zapustiti domove ali so jim svetovali, naj ne zapuščajo domov.
Gospodinjstvom naj bi izplačali 8300 evrov, posamezniki pa naj bi bili upravičeni do 6226 evrov. To naj bi bile začasne odškodnine, ki bi jim lahko sledile še druge. Po napovedih japonskega ministra za industrijo Banrija Kaieda naj bi začeli odškodnine izplačevati že ta mesec.
Z 20-kilometrskega območja okoli nuklearke so zaradi nevarnosti pred radioaktivnim sevanjem izselili več deset tisoč ljudi, ljudem znotraj 30-kilometrskega območja pa so sprva svetovali, naj ne hodijo ven, šele kasneje pa so jim svetovali evakuacijo. Do odškodnin naj bi bilo tako upravičenih približno 48.000 gospodinjstev.
Časopis tokijske borze Nikkei poroča, da naj bi japonska vlada ustanovila poseben državno podprt zavarovalni sklad, s katerim naj bi preprečila propad Tepca. Skupna vsota odškodnin, ki jih bo v naslednjih letih izplačeval Tepco, znaša po ocenah ameriške banke JP Morgan dva trilijona jenov (16,6 bilijona evrov). Drugi ocenjujejo, da bo, če družbi poškodovane jedrske elektrarne ne uspe kmalu dobiti pod nadzor, znesek bistveno višji (90 bilijonov evrov).
Zaradi potresa in cunamija, ki sta 11. marca prizadela severovzhod Japonske, se je zaustavil hladilni sistem v Fukušimi, kar je sprožilo eksplozije in požare, to pa povzročilo izpust radioaktivnega dima in vode v ozračje ter ocean.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.