Družine otrok, ki naj bi jih pet bolgarskih medicinskih sester in palestinski zdravnik v Libiji namerno okužili z virusom HIV, so sprejele odškodnino v višini 400 milijonov dolarjev, so danes potrdili v skladu Gadafi, ki je posredoval med libijsko vlado, družinami okuženih otrok in EU. Libijski vrhovni pravosodni svet bo sicer v ponedeljek obravnaval primer omenjene šesterice, za katero je libijsko vrhovno sodišče 11. julija potrdilo smrtno kazen.
Salah Abdelsalem, direktor sklada Gadafi, je potrdil, da so družine kakih 400 okuženih otrok sprejele odškodnino v višini približno milijona dolarjev za posamezno žrtev. S tem dogovorom naj bi se občutno povečale možnosti, da bo vrhovni pravosodni svet v ponedeljek odpravil smrtno kazen, ki jo je šesterici prisodilo vrhovno sodišče.
Odškodnine naj bi bile izplačane v obliki odpisa dolgov
Odškodnine v skupni višini 400 milijonov dolarjev naj bi bile izplačane s pomočjo mednarodnih prispevkov, in sicer v obliki odpisa dolgov. Tako naj bi Libiji dolg odpisale Bolgarija, Slovaška, Hrvaška in Češka. Tiskovni predstavnik hrvaške vlade Ratko Maček je to že zavrnil in dejal, da so omenjene trditve povsem neutemeljene.
Predstavnik prizadetih družin Idriss Lagha je sicer medtem poudaril, da ne bo podpisan noben dogovor, dokler družine ne bodo dobile denarja. Ob tem je dejal, da se je število prizadetih v času od okužbe otrok povečalo že na skoraj 460, saj naj bi nekateri otroci okužili svoje matere.
Potem ko je libijsko vrhovno sodišče potrdilo smrtno kazen za zdravniško osebje, je libijski zunanji minister Abdul Rahman Šalkam že v sredo nakazal, da morda vendarle še obstaja možnost politične rešitve. Vrhovni pravosodni svet, ki je sedaj pristojen za primer, naj bi namreč na obravnavi v ponedeljek obravnaval ne le pravne vidike primera, ampak tudi "humanitarna vprašanja".
Obtoženi podpisali prošnjo za odpuščanje in milost
Obtoženi so sicer v soboto v prisotnosti veleposlanikov neimenovanih evropskih držav podpisali dokument, v katerem pravosodni svet prosijo za odpuščanje in milost. Obenem so podpisali tudi dokument, v katerem se odpovedujejo kakršnim koli nadaljnjim ukrepom proti libijski vladi zaradi osmih let, ki so jih doslej že preživeli v zaporu. Oba dokumenta bo v ponedeljek obravnaval vrhovni pravosodni svet.
Bolgarske medicinske sestre Snežana Dimitrova, Nasja Nenova, Valja Červenjaška, Valentina Siropulo in Kristjana Valčeva ter palestinski zdravnik Ašraf Džuma Hadžudž so v Libiji zaprti od februarja 1999, prvič pa so bili na smrt obsojeni maja 2004. Šesterica ves čas trdi, da je nedolžna in naj bi krivdo priznala pod prisilo.
Obsojeni so bili, ker naj bi z virom HIV v bolnišnici v Bengaziju namerno okužili 438 libijskih otrok, od katerih jih je 56 medtem že umrlo. Strokovnjaki iz tujine menijo, da je bila vzrok za epidemijo v Bengaziju najverjetneje slaba higiena.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.