Ameriški predsednik Donald Trump je lani maja odpustil Jamesa Comeyja, ker ta ni hotel skleniti preiskave o ruskem vpletanju v ameriške volitve na Trumpovi strani. Preiskavo je prevzel za Trumpa veliko nevarnejši posebni tožilec Robert Mueller.
Comeyjeva knjiga "Višja zvestoba" bo izšla šele prihodnji teden, podrobnosti pa že uhajajo v medije. Comey med drugim opisuje, kako je Trump od njega zahteval preiskavo, ki bi zanikala navedbe o tem, da je prostitutkam v Moskvi naročil, naj med orgijo urinirajo na hotelsko posteljo, v kateri je spal Barack Obama.
Trump se naj bi na to odzval: ''Jaz sem mahnjen na čistočo. Ne bi pustil, da bi kdorkoli okoli mene uriniral,'' navaja CNN.
Comey se spominja, da ga je Trump vprašal, če izgleda kot moški, ki potrebuje prostitutke. Potem je samemu sebi odgovoril: ''Če obstaja samo en odstotek možnosti, da moja žena misli, da jih potrebujem, je grozno," povzema Guardian.
Nekdanji newyorški tožilec v knjigi Trumpa primerja z mafijskimi šefi, ki jih je preganjal po službeni dolžnosti. Trdi, da je predsednik povsem brez etike, kronični lažnivec, egoist obseden z zvestobo, njegovo vodenje ZDA pa je kot gozdni požar, ki uničuje vse tisto, kar je dobrega v državi.
"Predsednik ima popoln nadzor. Je v službi lažne zvestobe, ki je nad moralo in resnico,'' je po poročanju CNN zapisal nekdanji direktor FBI.
"Kaj se dogaja zdaj, ni normalno. To niso lažne novice,'' je skiciral Trumpov fevdalni svet.
V knjigi Comey med drugim obžaluje tudi svoj pristop k preiskavi demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton, ki ga uvršča med razloge za svoj poraz proti Trumpu.
Comey se v Višji zvestobi tudi norčuje iz Trumpa, pri katerem je opazil bele podočnjake od očal iz salona za sončenje in predolgo kravato. Pozornost je namenil tudi rokam, ki so menda manjše od njegovih, vendar ne premajhne.
Velikost rok oziroma dlani je bila predvolilna ost zbadanja med Trumpom in republikanskimi nasprotniki, pri čemer naj bi majhna dlan pomenila tudi majhen spolni organ.
Trump Comeyja opredelil za lažnivca
Trump je zaradi tega izjemno jezen in je to izrazil v jutranjih tvitih. Za Comeyja je zatrdil, da je dokazan lažnivec in človek, ki spušča zaupne informacije v medije.
"Vsak v Washingtonu je menil, da ga je potrebno odpustiti zaradi poraznega dela, ki ga je opravljal dokler ni bil odpuščen. Izdajal je zaupne informacije, za kar bi ga morali preganjati. Lagal je v kongresu pod prisego," je med drugim zapisal Trump v tvitu, kjer je vsakih nekaj besed izpisanih z velikimi črkami.
Comeyja je opredelil kot šibkega in lažnivega sluzavca, ki je bil slab direktor FBI. Med drugim zaradi vodenja preiskave proti "pokvarjeni" Hillary Clinton. "Bilo mi je v veliko čast, da sem odpustil Jamesa Comeyja," je poudaril Trump.
Trump je odpustitev najprej skušal utemeljiti s tem, da je Comey grdo ravnal s Clintonovo v času preiskave uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte pred volitvami 2016. Za ta argument je uporabil namestnika pravosodnega ministra Roda Rosensteina, ki pa mu je "v zahvalo" naprtil na grbo Muellerja.
Trump je leta 2016 pred volitvami izmenično napadal in hvalil Comeyja, odvisno od tega kaj je storil glede preiskave Clintonove. Ko jo je opral krivde, je Trump Comeyja ostro napadel, ko je tik pred volitvami znova odprl preiskavo, pa ga je hvalil kot izjemnega voditelja FBI.
Zaradi tega nihče ni verjel Trumpovi uvodni argumentaciji Comeyjeve odpustitve, čeprav je predsednik upal, da bo s tem utišal demokrate, ki so še vedno jezni na nekdanjega direktorja FBI.
Nekaj dni po odpustitvi pa je argument uničil Trump sam, ko je na televiziji javno priznal, da je Comeyja odpustil zaradi ruske preiskave. Zaradi tega je Mueller razširil preiskavo ruske afere na Trumpovo oviranje pravosodja.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.