Zagovorniki raziskav izvornih celic v Združenih narodih slavijo zmago, saj so preprečili sprejetje resolucije, s katero bi prepovedali vse vrste kloniranja človeka in vse raziskave na tem področju, tako v znanstvene kot medicinske namene.
Diplomati ZN so namreč odstopili od prizadevanj za sprejetje omenjene resolucije in se bodo po vsej verjetnosti zadovoljili s kompromisno rešitvijo - neobvezujočo deklaracijo, napisano dovolj nejasno, da bo zadovoljila tako zagovornike kot nasprotnike omenjene prepovedi.
191-članska GS ZN je glede vprašanja kloniranja človeka že kakšno leto močno razdvojena. Kostarika, ZDA in še kakih 50 drugih držav podpirajo možnost prepovedi vseh vrst kloniranja človeka. Velika Britanija, Rusija, Kitajska, Japonska, Belgija, Francija in Nemčija pa se zavzemajo le za prepoved reproduktivnega kloniranja oziroma kloniranja otrok, medtem ko bi o različnih vrstah terapevtskega kloniranja v raziskovalne namene odločale posamezne države same.
Razprava o dveh nasprotnih osnutkih resolucij - enega je predlagala Kostarika, drugega pa Belgija - se je lani novembra že zaključila brez rešitve, oktobra pa se je v odboru Generalne skupščine ZN za pravne zadeve ponovno razplamtela.
Na koncu je vsaka stran očitno ugotovila, da za resolucijo, ki bi bila povsem "po njenem okusu", ne more zagotoviti zadostne podpore. "Mednarodna skupnost je tako razklana, da nobena pogodba ne bi uspela, zato je ideja deklaracije najti nek splošen jezik, s katerim bi lahko vsi živeli," je v četrtek v New Yorku povedal belgijski diplomat Marc Pecsteen.
Diplomati ZN so v četrtek na neformalnih sestankih ves dan govorili o kompromisni deklaraciji, ki jo je predlagala Italija. Kot je povedal Pacsteen, so v četrtek zvečer dosegli soglasje, da italijansko besedilo uporabijo kot osnovo za razpravo o deklaraciji, ki se bo predvidoma nadaljevala februarja. Glasovanje o tem, kaj narediti, naj bi potekalo v petek v odboru GS ZN za pravne zadeve.