
Severna Koreja se je načelno strinjala, da bo predala jedrsko orožje in se odpovedala jedrskemu programu. Šeststranska pogajanja, na katerih so iskali rešitev korejske jedrske krize, so po dveh letih tako le pripeljala do rezultata, ki so ga udeleženci pospremili z ovacijami.
Južna Koreja, Združene države, Japonska, Rusija in Kitajska, ki so sodelovale na pogajanjih, so Pjongjangu ob tem dale varnostna zagotovila, obljubile pa so tudi, da bodo v Severno Korejo poslale zaloge nafte in energije.
Washington in Tokio sta se ob tem zavezala, da bosta obnovila diplomatske stike z obubožano državo, ki obljublja, da se bo spet pridružila pogodbi o neširjenju jedrskega orožja.
Dosežen sporazum Severni Koreji daje pravico do civilnega jedrskega programa, vendar pa si morajo najprej pridobiti zaupanje mednarodne skupnosti. Tako bodo morali v državo sprejeti inšpektorje, ki bodo preverjali, ali se Severna Koreja drži dogovorjenega. Po mnenju analitikov pa prav vprašanja, kdo in kdaj bo inšpektorje poslal, lahko privedejo do novih sporov.
Pogajalci so se dogovorili, da se bodo na petem krogu pogajanj sestali v začetku novembra. Takrat bodo pristopili h konkretnim pogovorom o okvirnih načelih, ki so jih soglasno sprejeli v skupni izjavi.
Inšpektoji se bodo vrnili

Generalni director Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je izrazil upanje, da se bodo lahko inšpektorji IAEA v Severno Korejo vrnili čim prej. "Prej kot se vrnemo, bolje bo," je dejal.
Na začetku zasedanja sveta guvernerjev IAEA je El Baradej novinarjem še dejal, da je doseženi dogovor v Pekingu "uravnotežen", saj so v njem odgovorili tako na varnostne skrbi Pjongjanga kot tudi na strahove mednarodne skupnosti o severnokorejski jedrski grožnji.
IAEA jedrskih aktivnosti v Severni Koreji ne nadzira od začetka leta 2003, ko je Pjongjang po umiku iz pogodbe NPT iz države izgnal inšpektorje agencije.
Odzivi

“Skupna izjava je najpomembnejši dosežek dveh let pogajanj,” je dejal kitajski pogajalec Wu Dawei.
Severnokorejski minister za združitev, Chung Dong-young, pa je poudaril, da sporazum pomeni prvi korak k dokončni rešitvi krize na Korejskem polotoku, sicer dediščine hladne vojne.
Vodja ameriških pogajalcev Christopher Hill pa je ostal zadržan. Po njegovem mnenju bo o sporazumu mogoče soditi le na podlagi rezultatov, ki jih bo prinesel. Podobno je tudi stališče Japonske.
"Rezultati četrtega kroga pogajanj nam vlivajo upanje v uspešno nadaljevanje šeststranskih pogajanj, ki bodo pripeljala do Korejskega polotoka brez jedrskega orožja," pa je v Moskvi sporočilo rusko zunanje ministrstvo.