Posledica imenovanja Paula Bremerja je radikalna reorganizacija, poleg tega pa naj bi bila razlog za zamenjavo tudi potreba po ustavitvi nasilja in vzpostavitvi reda. Prvotno so sicer sporočili, da bo Bremer delal z Garnerjem, zdaj pa naj bi do konca meseca v celoti vzpostavili novo vodstveno strukturo. Bremer, ki ga spremljata načelnik združenega poveljstva ameriške vojske Richard Myers in Garner, je že prispel v Basro.
Iračani so sicer nezadovoljni z ameriško okupacijo, ki ji je spodletela že obnova osnovne javne oskrbe. Bagdadčani dobijo še vedno manj kot polovico električne energije, kot je potrebujejo, to pa tudi vpliva na omejeno ponudbo pitne vode. Obenem se neovirano nadaljujejo plenjenja in ostali kriminal.
Poljska pripravljena sodelovati v upravljanju Iraka
Poljska pa je medtem v okviru sil za stabilizacijo Iraka izrazila pripravljenost upravljati območje med mestoma Basra in Bagdad, ki bo ločevalo ameriški in britanski sektor. Poljski obrambni minister Jerzy Szmajdzinski je še spomnil, da bo 22. in 23. maja v Varšavi potekala konferenca, namenjena upravljanju poljskega sektorja v Iraku. Kot je za poljski radio Radio Zet še povedal minister, je Poljska za glavnega poveljnika poljskega sektorja v Iraku že imenovala generala Andrzeja Tyszkiewicza, prav tako je že določen sektor. Poljska se je dokončno odločila za južni sektor, kamor bo napotila 2000 vojakov. Te bo delno financirala Varšava, največje stroške pa si bodo delile ZDA in Velika Britanija. Poljska pričakuje, da jim bo tudi zveza Nato nudila logistično in vojaško pomoč.
Koalicijskim silam se je predala "doktor mikrob"
Koalicijske sile v Iraku so prijele iskano iraško znanstvenico, mikrobiologinjo Rihab Rašid Taha, ki naj bi bila znana kot "doktor mikrob" in odgovorna za skrivne iraške objekte, kjer naj bi med drugim izdelovali antraks. Taha se je s koalicijskimi silami o pogojih predaje pogajala več dni, predala pa se je v minulih 48 urah, je danes sporočil major Brad Lowell s centralnega poveljstva ameriške vojske (Centcom), ki pa drugih podrobnosti ni navedel. Iraška znanstvenica sicer ni bila na seznamu 55 najbolj iskanih predstavnikov strmoglavljenega iraškega režima Sadama Huseina, kljub temu pa so jo ameriške sile skušale aretirati in so minuli mesec neuspešno opravile hišno preiskavo na njenem domu.
Koalicijske sile naj bi aretirale še nekdanjega načelnika generalštaba iraške vojske Ibrahima Ahmeda al Satarja Mohameda al Tikritija. Pentagon prijetja visokega predstavnika strmoglavljenega režima, ki je številka enajst na ameriškem seznamu 55 najbolj iskanih predstavnikov režima Sadama Huseina, še ni potrdil.
Bagdadskim policistom razdelili orožje
Ameriška civilna uprava v Bagdadu je razdelila večjo količino orožja novim iraškim policistom. Eden od uslužbencev uprave je pojasnil, da se je na poziv Američanov odzvala več kot polovica nekdanjih policistov in se tako minuli teden vrnila na delo. "Varnost v Bagdadu je še vedno naš največji problem, zato policija potrebuje solidno izhodiščno osnovo," je dodal.
Kot je dejal omenjeni uslužbenec uprave, je sedaj pomembno, da je okoli 60 policijskih postaj v iraški prestolnici spet neprekinjeno zasedenih in sposobnih za delo. Številni Iračani sicer ne odobravajo tega, da so se na položaje vrnili nekdanji policisti. Menijo namreč, da so bili v času vladavine Sadama Huseina tudi navadni policisti tisti, ki so samovoljno šikanirali in včasih tudi mučili ljudi.
Šalabi: Sadam Husein je živ in v Iraku
Vodja Iraškega narodnega kongresa Ahmed Šalabi je potrdil, da je strmoglavljeni iraški predsednik Sadam Husein še vedno živ in se s svojima sinovoma Udajem in Kusajem nahaja v Iraku. Šalabi se je pri tem skliceval na navedbe privržencev Iraškega narodnega kongresa, ki naj bi tudi povedali, da Sadama Huseina spremlja "posebno spremstvo", medtem ko se njegova sinova nahajata nekje drugje v državi.
Usoda nekdanjega iraškega diktatorja je nejasna, odkar so ameriške sile 9. aprila zavzele Bagdad in strmoglavile njegov režim. Šalabi pa velja za enega od kandidatov za vodenje Iraka po vzpostavitvi prehodne vlade v Bagdadu.
Šiitski voditelj zagovarja neodvisnost
Vodja največje šiitske organizacije v izgnanstvu, Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku, ajatola Mohamed Bakir Al Hakim, ki se je v Irak vrnil po več kot dveh desetletjih izgnanstva v sosednjem Iranu, je zahteval umik koalicijskih enot iz Iraka in ustanovitev iraške vlade. "Ne bojimo se ameriških in britanskih enot. Ta narod želi ohraniti neodvisnost in koalicijske sile morajo zapustiti to državo," je dejal Al Hakim.