Udeleženci mednarodne konference o varnosti v Iraku v egiptovskem letovišču Šarm El Šejk so danes s konsenzom podprli idejo o mednarodni pogodbi za Irak, petletnem načrtu za politično, gospodarsko in varnostno stabilizacijo nemirne države. "Mednarodna skupnost se je zavezala, da bo podprla Irak v krizi," je dejal posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN Ašraf Kazi.

"Pogodba predstavlja časovni načrt za prihodnjih pet let, ki bo Iraku pomagal doseči njegove dolgoročne cilje gospodarske blaginje, politične stabilnosti in trajne varnosti," je ob pričetku srečanja poudaril generalni sekretar ZN Ban Ki Moon.
Načrt, ki se je na pobudo Združenih narodov in ob podpori Svetovne banke rodil 28. julija 2006, naj bi iraškemu premieru Nuriju al Malikiju omogočil doseči spravo med različnimi verskimi skupnostmi v Iraku ter med njimi pravično porazdeliti iraške naftne dohodke. Med ključnimi točkami načrta je tudi nov zakon, ki bo ob prihodnjih lokalnih volitvah v Iraku omogočil vrnitev nekdanje vladajoče stranke Baas na politično prizorišče.
Potrdili odpis dolga
Britanska zunanja ministrica Margaret Beckett je ob tem povedala, da bo Velika Britanija za obnovo Iraka namenila dodatnih 200 milijonov dolarjev, tako da bo skupna pomoč te države Iraku znašala milijardo dolarjev in pol.
Sicer pa so države udeleženke konference obljubile, da bodo Iraku odpisale 30 milijard dolarjev dolga, je povedal Ban Ki Moon. Pri tem je omenil Bolgarijo, Kitajsko, Savdsko Arabijo, Grčijo, Veliko Britanijo, Avstralijo, Španijo, Dansko in Južno Korejo.
Iraški finančni minister Bajan Žabr pa je povedal, da je njegova država od prejšnjega režima podedovala 140 milijard dolarjev zunanjega dolga, od katerega ji je za poplačilo ostalo še 40 do 50 milijard. Svojim investitorjem zato Irak kot pogoj postavlja, da mu odpišejo dolg, je dejal. Nobeni državi ne bodo dovolili vstopa na iraški trg, če ne bo najprej izpolnila tega pogoja, je poudaril Žabr.
Riceova in Mualem zadovoljna s srečanjem
Riceova se je sestala tudi s sirskim kolegom Validom Mualemom, s katerim sta razpravljala predvsem o varnosti na iraško-sirski meji. "Srečanje je bilo odkrito in konstruktivno. Pogovarjala sva se o situaciji v Iraku in o tem, kako doseči varnost.“
je poudaril Moualem. Neimenovani vir je potrdil, da Riceova s sirijskim
predsednikom ni spregovorila o Libanonu in možnosti kazenskega
preganjanja tistih, ki so leta 2005 ubili libanonskega predsednika
vlade Rafik al-Haririja.
Sicer pa je Riceova izključila podobno srečanje z iranskim zunanjim ministrom Manušerjem Motakijem, čeprav je bilo pred pričetkom konference o tem slišati številna ugibanja. Motaki in ameriška ministrica sta nekaj vljudnostnih besed spregovorila le med kosilom, ko sta sedela za isto mizo, v politične vode pa nista zašla.
Pač pa se je z Motakijem prvič srečala britanska zunanja ministrica Margaret Beckett. Kot je povedala po polurnem sestanku, je bilo njuno srečanje "koristno", oba pa sta se strinjala, da bi lahko imela Iran in Velika Britanija boljše odnose.
Ubili visokega predstavnika Al Kaide

Ameriške sile so v sredo v Bagdadu ubile visokega predstavnika teroristične mreže Al Kaida, Muhariba Abdulatifa al Džaburija, in ne Abuja Omarja al Bagdadija, vodjo skrajne skupine Islamska država Irak, kot je pred tem sporočil iraški notranji minister Husein Ali Kamal, je sporočil predstavnik ameriške vojske, general William Caldwell.
Skupina Islamska država Irak naj bi bila kriva za nekatere izmed
najbolj krvavih napadov na šiitske civiliste, prevzela pa je tudi
odgovornost za umore številnih ugrabljenih policistov. Skupina naj bi
izvedla tudi nedavni samomorilski napad na iraški parlament, v katerem
je življenje izgubil poslanec. Iraški predstavniki so sicer v začetku
tedna sporočili, da so v bližini kraja Tadži, severno od Bagdada ubili
Abu Ajuba al Masrija, voditelja Al Kaide v Iraku, Caldwell pa je
sporočil, da testi DNA tega niso dokazali.
Maliki za obnovo države
vojaki koalicijskih sil:
ZDA – 3355
Velika Britanija – 147
druge države – 125
Iračani:
vojaki – med 4.900 in 6.375
civilisti – med 62.770 in 68.796
Iraški premier Nuri al Maliki je ob začetku dvodnevne konference o varnosti v Iraku v egiptovskem obmorskem letovišču Šarm el Šejk navzoče pozval, naj Iraku odpišejo zunanji dolg in se obvezal, da bodo iraškim sunitom v političnem procesu v Iraku namenili več prostora."
Vlada narodne enotnosti je začela program obnove države, za kar potrebuje ogromna finančna sredstva," je poudaril al Maliki in dodal, da bi odpis dolga pripomogel k izvedbi projektov za obnovo Iraka. Napovedal je, da bodo uveljavili reforme, v skladu s katerimi naj bi večjo vlogo v iraškem političnem življenju dobili iraški suniti.
Ameriška zunanja ministrica Condolezza Rice je medtem ob odprtju konference pozvala k mednarodni podpori pri stabilizaciji razmer v Iraku. Konferenco je označila kot zgodovinski dogodek, a poudarila, da je to le začetek procesa, v katerega morajo vključiti še več držav in organizacij.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.