
Na stotine mladih je v Sarajevu demonstriralo proti viznemu režimu Evropske unije, ki je po njihovem mnenju prestrog, prezapleten ter močno omejevalen za vse bosanske državljane, ki si želijo potovati v EU.
Podoben sporazum sta z Brusljem dosegli Moldavija in Ukrajina, ostale države (npr. Turčija) pa se niso mogle izogniti podražitvi vizumov za kratkoročno bivanje v državah schengenskega območja, ki je stopila v veljavo s 1. januarjem letos. Medtem ko je bila njihova cena do tedaj 35 evrov, je treba zanje po novem odšteti 60 evrov.
Protestniki so na manifestaciji, ki so jo organizirali mladi liberalci, nosili modre in rumene balone z imeni držav, ki za bosanske državljane zahtevajo vizume, ter transparente s pozivi "Ne vizam". Zgradili so tudi navidezen zid, ki naj bi predstavljal oviro, ki jo za Bosance predstavljajo vizumi. Ta zid so na koncu simbolično podrli.
Vse od razpada Jugoslavije bosanski državljani za potovanje v države EU potrebujejo vizum. Zaradi dolgotrajnega postopka se pred veleposlaništvi evropskih držav v Sarajevu pogosto oblikujejo dolge vrste prosilcev. Vizum dobijo le tisti, ki imajo povabilo rezidenta EU - ta mora zagotoviti, da ima ustrezno prebivališče in dovolj sredstev za gostitev - in tisti, ki imajo dovolj sredstev.

Veliko Bosancev je ujezila tudi luknja v zakonodaji, ki hrvaškim državljanom iz Bosne omogoča brezvizno potovanje v EU. Prebivalci Bosne so med leti 1992 in 1996 brez težav prišli do hrvaškega državljanstva. Vse, kar so potrebovali, je bilo potrdilo katoliške cerkve, da so krščeni.
Omejevanje mobilnosti mladih
Protesti so del vseevropske kampanje Evropske liberalne mladine (LYMEC), ki si prizadeva za odpravo vizumov za študente in turiste iz držav sosed EU.
Iniciativi se je pridružila tudi slovenska Mlada liberalna demokracija, ki je v izjavi za javnost zapisala, da zapleteni in strogi vizni postopki omejujejo mobilnost mladih in s tem negativno vplivajo na političen in gospodarski razvoj sosedstva EU ter povečujejo občutek izoliranosti državljanov teh držav.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.