
Zunanji ministri Evropske unije so na izrednem zasedanju v Luxembourgu predlagali, naj ključno vlogo pri iskanju politične rešitve za Afganistan po končani ameriški vojaški operaciji igrajo Združeni narodi, država pa mora po padcu talibanskega režima dobiti stabilno in legitimno vlado, ki bo v resnici zastopala voljo ljudi. Nekdanji alžirski zunanji minister je zagotovil, da bodo ZN še naprej zagotavljali humanitarno in drugo pomoč, pomagali obnoviti državo in pomagali pri sestavi nove vlade, ko bo ameriška vojaška operacija pripeljala do poraza talibanskega režima.
ZN naj bi že ustanavljali posebno delovno skupino, ki bo preučevala načrte za izgradnjo cest, mostov, šol in električnega sistema. Na novinarski dvom, da so morali ZN v preteklosti na silo prevzeti mirovne operacije, kot so bile tiste na Balkanu in se zaradi tega lahko kaj takega ponovi v Afganistanu, je Brahimi zatrdil, da so se ZN v desetih letih najverjetneje kaj naučili. "Rešitve ne moremo kar potegniti iz klobuka, in vse kar lahko storimo glede politične rešitve je, da združimo različne strani. Naredili bomo vse, kar je v naši moči, a se ne bomo zaganjali v zid," je dejal Brahimi, ki je še zagotovil, da si ZN nadvse prizadevajo, da v Afganistan pripeljejo hrano in zdravila, zato je okoliškim državam naslovil dodaten poziv, da odprejo meje za konvoje s humanitarno pomočjo in beguncem dovolijo odhod iz Afganistana.

Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) je sporočil, da je v zadnjih štirih dnevih število prebežnikov v Pakistan skokovito naraslo, pri čemer so na le enem od mejnih prehodov našteli 8.000 ljudi. Svetovni program za prehrano (WFP) pa po besedah direktorice Catherine Bertini pospešeno dobavlja hrano zaradi približevanja zime. WFP se srečuje s težavami pri prevozu zaradi pomanjkanja tovornjakov in slabih komunikacij. Talibani naj bi jim zaplenili skladišči hrane v Kandaharju in Kabulu, zato bodo skušali hrano dostaviti neposredno ogroženemu prebivalstvu.
Po poročanju Mednarodnega programa za nadzor nad mamili ZN (UNDCP) se je zaradi prepovedi pridelave opija močno zmanjšala proizvodnja mamil. V Afganistanu so letos proizvedli le 185 kubičnih ton surovega opija, kar je za 94 odstotkov manj kot leta 2000. Takrat so opij pridelovali na 82.172 hektarjih površin, letos pa le še na 7.606 hektarjih.